ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Środowisko pracy

Pani M.W. napisała do redakcji: Jestem kierownikiem sklepu branży spożywczej. Zajmuję się - ogólnie ujmując - zarządzaniem sklepem przy moim biurku, nad którym został zawieszony duży agregat chłodniczy "produkujący" poza ciągłym hałasem również wysoką temperaturę - około 36,5 oC. W takich warunkach przebywam od 4 do 6 godzin dziennie. Dowiedziałam się, że wprawdzie praca taka jest pracą w warunkach szkodliwych, ale nie należy mi się nic poza zwiększoną dostawą wody do picia, którą otrzymuję. Mam problemy z krążeniem - leczę zakrzepicę. Nie chce mi się wierzyć, że należy mi się tylko woda. Czy mogę zmusić pracodawcę do usunięcia agregatu? Czy należy mi się dodatek za pracę w warunkach szkodliwych?

Hałas i mikroklimat - to zagadnienia mieszczące się w kategorii "warunki środowiska pracy". W myśl przepisów art. 184 § 2 kodeksu pracy, nadzór i kontrolę przestrzegania zasad, przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Czytelniczka powinna zatem skierować skargę do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który - korzystając ze swych uprawnień - zleci przeprowadzenie kontroli i pomiarów parametrów środowiska pracy pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznej. W przypadku stwierdzenia przekroczeń normatywów higienicznych, inspektor sanitarny skieruje do pracodawcy stosowną decyzję. Natomiast zakres wynikających z przepisów art. 232 kodeksu pracy obowiązków pracodawcy w przedmiocie zapewnienia napojów pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279). Przepisy te nie określają rodzajów napojów; stanowią jedynie, że ich rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Jeśli praca wykonywana jest w warunkach wysokiej temperatury, mają tu zastosowanie przepisy § 4 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 cytowanego rozporządzenia, w myśl których pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym:

- w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC,

- przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25oC,

- na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.

Odnośnie do dodatków za pracę w warunkach szkodliwych, wielokrotnie wyjaśnialiśmy już na łamach "Atestu", że obowiązujące przepisy (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi jednostek budżetowych) wypłacania takich dodatków nie przewidują.

A.S.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58514464