ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zleceniobiorcy też szkoleni i badani

Pytanie czytelnika: Czy pracodawca zatrudniający osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy (np. na umowę zlecenia) ma obowiązek zapewnić im nie tylko bezpieczne i higieniczne warunki na stanowisku pracy, ale również poddawać ich szkoleniom w zakresie bhp oraz kierować na badania lekarskie? Odpowiedzi udzielił Departament Pracy Głównego Inspektoratu Pracy.

Zgodnie z art. 304 § 1 k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Odesłanie do art. 207 § 2 k.p. oznacza, iż pracodawca jest obowiązany w szczególności:

- organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Obowiązek ten powinien być realizowany z uwzględnieniem wymagań określonych w przepisach bhp dotyczących określonych gałęzi lub prac, wydawanych przez ministrów właściwych dla określonej gałęzi lub prac, a w przypadku braku takich regulacji - przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.);

- zapewnić przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek zapewnienia przestrzegania w zakładzie przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy oznacza, że o ile strony umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, nie dokonają w umowie rozgraniczenia obowiązków wynikających z przepisów oraz zasad bhp, w tym np. dotyczących szkoleń w zakresie bhp, badań lekarskich - wszelkie naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy będą stanowiły niedopełnienie obowiązku przez pracodawcę.

mgr Piotr Wojciechowski
Wicedyrektor Departamentu Prawnego

Dodaj swój komentarz


kkkk: Bardzo naukowo - cytowanie przepisó. Można odpowiedzieć prościej. (2004-06-21)

Elka: nic z tego "mądrego" wywodu Departamentu Prawnego nie rozumiem. To znaczy trzeba czy nie trzeba kierować pracowników, którzy mają umowy zlecenia na badania lekarskie i szkolić ich na stanowiskach pracy? A co z pracownikami, którzy wykonuja prace zlecone poza terenem zakładu pracy np. koszą trawniki? Czy mając na umowę zlecenie informatyka w zakładzie też muszę fgo wysłać na badania lekarskie???? (2004-06-22)

behapert: Zakres obowiązków pracowniczych wynikających z art.211 KP. określonych w umowie cywilnej przez strony ciąży na osabach fizycznych wykonujacych prace na innej podstawie niż stosunek pracy( zlecenie, umowa o dzieło).Szczegółowa analiza przepisów w każdej sprawie może byc pomocna. W sprawie badań lekarskich warto zajrzeć do przepisów o medycynie pracy i przepisów związanych. (2004-06-23)

lobo: Wywód czysto prawniczy.Na tej zasadzie można wywodzić,że skoro murzyn jest człowiekiem i biały jest człowiekiem-to biały człowiek też jest murzynem.Kodek Pracy oraz rozporządzenie w sprawie szkoleń BHP mówią o obowiązku szkolenia PRACOWNIKÓW,a zapewnienie bezpiecznych warunków/art.211/ dotyczy głównie tzw.strony technicznej.Czy w takim razie,jak przychodzi Pani z Sanepidu na kontrolę to też należy wysłać ją do lekarza i przeszkolić z BHP /3 8 godzin/,ponieważ przebywa na terenie zakładu pracy?. (2004-06-23)

Elka: Czy tak trudno napisać konkretnie TAK lub NIE. Czy zawsze prawo musi byc zwięzłe i zawiłe? Z tego wywodu nie wynika jasno że trzeba szkolić i badać pracowników na umowy zlecenie, a moze wynika tylko ja nie umiem czytać miedzy wierszami... (2004-06-24)

heron: Czytając te komentarze widać jak można się pogubić w prostej sprawie. Każdy z pracodawców na swój użytek i dla dupochronu w sposób przyjęty w swoim zakładzie powinien przeszkolić pracownika z zewnątrz. Czyli jeżeli praca odbywa się na umowę zlecenie wykonuje ją pracownik z zewnątrz. Każdy z pożądnych pracodawców posiada wewnętrzny akt w formie zarządzenia lub instrukcji który mówi że jeżeli któryś z działów zakładu zatrudnia firme obcą na zlecenie to powinien w formie instruktażu przeszkolić i zapoznać tych pracowników z zagrożeniami i ppoż, bhp obowiązującymi na danym zakładzie. A jeżeli nie ma takiego aktu, w co nie wieżę,to poprostu pracodawca uznał że u niego nie trzeba szkolić.Przecież on podpisuje umowę zlecenia i on wie co powinien zrobić w sprawie szkolenia.Również ważne jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. Jaką masz pewność że zleceniobiorca nie wykituje na terenie twojego zakładu z przyczyn które mogą wskazywać na chorobę nabytą w zakładzie w którym wykonywał zlecenie .Przecież zlecenie może trwać dłużej.A jeśli krócej, przecież nic za to nie płacisz, ty żadasz od zleceniobiorcy zaświadczenia o stanie zdrowia i on ma ci je przyniść.I tyle.A co się tyczy jednostek kontrolujacych to przecież ono pracują w swoich zakładach czy to PIP czy PIS i innych i tam się przeszkolili i zbadali i zapoznali z charakterem swojej pracy. Ponadto kontrolujący zawsze powinni być pod opieka kogoś z zakładu. To przecież oni kontrolują ciebie czy dbasz o własciwe bhp w swoim zakładzie. I ztej przyczyny nie powinieneś zadawać tak głupich pytań. I to na tyle. (2004-07-9)

JAN: Witam Jestem nowym kierownikiem w firmie ochroniarskiej i mam mały problem z tego co dzis usłyszałem nie moge kontrolowac osób na umowie zlecenie (zleceniobiorcę). Zastanawiam sie czy to jest mozliwe prosze o pomoc POZDRAWIAM (2008-06-12)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58511061