ATEST Ochrona Pracy

6 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dyplom wystarczy

Pani A.K. napisała do redakcji: Kończę studia ze specjalnością ergonomia i ochrona pracy, w związku z tym - czy przy podejmowaniu pracy behapowca obowiązuje mnie podstawowy kurs bhp? Pytając o to na uczelni usłyszałam, że liczba i tematyka zajęć na studiach zwalnia mnie z tego szkolenia, podstawą dla pracodawcy ma być indeks (dodam, że mam przygotowanie pedagogiczne). Część osób, które skończyły nasz kierunek, szkoli innych, którzy ukończyli te same studia, ale pracują jako behapowcy. Prawdziwe poplątanie z pomieszaniem i nie wiem, czy mój indeks jest wystarczającym argumentem dla pracodawcy, który wymaga zaświadczenia o odbyciu kursu podstawowego?

Przepisy § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 62, poz. 285) stanowią: "Z obowiązku odbycia szkolenia podstawowego zwolnione są osoby posiadające zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwenci studiów wyższych o specjalności "bezpieczeństwo i higiena pracy" oraz studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także osoby posiadające kwalifikacje określone dla inspektorów pracy w odrębnych przepisach."

Jeśli zatem Czytelniczka ukończyła studia o wymienionej powyżej specjalności, jest zwolniona z obowiązku odbycia szkolenia podstawowego. Dowodem ukończenia studiów nie jest indeks, lecz dyplom.

A.S.

Dodaj swój komentarz


MU: Jak skończyła te studia ? Bidula Jak(2004-11-16)

behapert: Korespondentka została słabo wyposażona w podstawową wiedzę w zakresie(2004-11-22)

wyga: behapert bez jaj .......... (2004-11-22)

wyga: zapmniałem dopisać juz niejeden pipowiec dowiedział się w sadzie jak stanowi prawo i moje zdanie brzmi dalej bez jaj...... (2004-11-22)

Aaaaaa: Każdy z nas kiedyś jakoś zaczynał i uczył się na błędach Odpowiedz na list nie jest precyzyjna gdyż rozp. mówi o bezpieczeństwie i ochronie pracy a nie o ergonomi i ochronie pracy. I jak to się ma do zawodu behapowca??????? (2004-11-23)

robek: Gdyby czytelnik lub czytelniczka Aaaaaa zadał/a sobie troche trudu z sprawdził co wchodzi w zakres ochrony pracy i jakie faktycznie przedmioty były przerabiane przez 5 lat studiów na w/w kierunku to zobaczył by jak to się ma do zawodu behapowca. Proszę mi pokazać jakiekolwiek technikum bhp z tak rozbudowanymi laboratoriami do badania środowiska pracy jak na ww/ kierunku. A dlaczego taka nazwa; pewnie ktoś się tym za bardzo nie przejmował bo liczy się to co w głowie u studenta i to co faktycznie zostało przekazane podczas kilku lat nauki. Uważam że ktoś po takim kierunku studiów jest bardziej przygotowany do wykonywania tego zawodu niż ktoś po szkoleniu podstawowym bhp - odbytym np na tzw sesjach wyjazdowych gdzieś w górach. (2004-11-24)

bob: zgadzam się z tym że na pewno na studiach jest więcej niż na szkoleniu podstawowym ale skąd taka osoba ma pewność że PIP nie zakwestionuje jej wykształcenia? (2004-11-24)

robek: bo to jak nazywa się dokładnie kierunek studiów nie jest ważne. Ważna jest treść programowa. O ile pamiuętam to w CIOP-ie są też studia podyplomowe o temacie Człowiek w Środowisku pracy - które uprawniaja do prowadzenia zagadnień bhp. A jeżeli inspekcja ma jakieś wątpliwości to niech zajrzy do indeksu jakie przedmioty składały się na program nauczania. (2004-11-24)

Nie taki stary a behapowiec.: Co płaczecie nad szkoleniami podstawowymi-jest większy problem.Jeżeli mowa o studiach,behapowcy-technicy bhp zajrzyjcie do Dz.U. z dnia 18 listopada 2004r.Niestety kochani bez studiów nie możemy wykonywać zadań służby bhp jako specjaliści spoza zakładu.A kazano nam brać sprawy w swoje ręce.Nie chciało się nosić teczki będziemy nosić woreczki.Mnie w każdym razie na studia w obecnej chwili nie stać i myślę że jeżeli nic się w naszym kraju nie zmieni to nie ma co marzyć o studiach i o pracy,którą wykonujemy dobrze i którą lubimy.Specjaliści z wieloletnim stażem -do grobu zostało nam jeszcze trochę-trzeba będzie to też wziąść we własne ręce. (2004-11-25)

Ekspert - Andy: Niestety dla malkontentów i przyuczonych do zawodu pozostało tylko 5 lat - patrz Dz. U z dnia 18 listopada 2004 r. Trzeba kochani albo się uczyć- studiować- albo zmienić zawód. Pytanie - gdzie potrzebni są faceci po kursach ??? (2004-11-25)

stBHP: A co będzie po wprowadzeniu nowego rozporządzenia w sprawie służby bhp. Czy nabywając kwalifikacje starszego soecjalisty ds. bhp w roku 2000, ale nie pracując jako pracownik służby bhp tylkom wykładając na kursach bhp i podbijając pieczątkę o takich kwalifikacjach po 1 liopca 2005 tracę kwalifikacje czy przez pięć lat mogę traktować jakbym je miał do moment ukończenia studiumpodyplomowego (2004-11-26)

realista: do stBHP - jak Pan mógł podbijać pieczątkę z "starszy specjalista " - przecież to nie jest tytuł tylko stanowisko na jakim się jest zatrudnionym w zakłądzie i poza zakładem ten "tytuł " nic nie znaczy. Jeśli chodzi o to, że Pan nie pracował na stanowisku to w myśl rozporządzenia przepraszam ale "do widzenia " . Chyba, że zatrudni się Pan 30 czerwca 2005. Współczuje ale to jest nic z tym co zostało zmienione w rozporządzniu w stosunku do projektu. Specjaliści z poza zakładu mają bardzo wysoko podniesiona poprzeczkę "edukacyjną " - nawet technik bhp nie może sprawować tzw. "nadzoru ". Ale pracownicy PIP 5 -lat mogą bez technikum, studiów, studiów podyplomowych,.... Czy to jest zgodne z dyrektywami UE czy mamy do czynienia poza Rywin-gate, Orlen-gate z nowym PIP-...Może wprowadzić jeden zapis: działalność bhp która przynosi dochody moga prowadzić pracownicy, byli pracownicy, ich rodziny lub ewentualnie wskazane firmy,... co za kraj. Czy może zapis ten wprowadzono po konsultacjach ze związkami lub stowarzyszeniami. (2004-11-26)

Profesjonalista: Odpowiem stBHP, bo mnie rozbawił, pisze że nabył kwalifikacje starszego specjalisty w roku 2000. Ciekawe jak to zrobił skoro to stanowisko w bhp będzie istniało dopiero od 1 lipca 2005r. Dotychczas w rozporządzeniu w sprawie służby bhp go nie było. Dobrze że tacy specjaliści już nie długo znikną z rynku albo zaczną się uczyć ? (2004-11-26)

Endy: jak myślicie panowie specjaliści - jak będą wyglądały następne(2004-11-26)

ins: Jeżeli w dzisiejszych czasach wyższe studia wymagane są na(2004-11-26)

Andrzej K.: Do Eksperta- Andy. Panie ekspercie ja nie jestem(2004-11-26)

Ma.K.: Nam behapowcom -technikom z 10- 20 letnim stażem(2004-11-26)

dark: dark:trrzeba się uczyć drodzy(2004-12-04)

Mirek K. Szczecin: Panowie behapowcy tak dobrze wam było że zapomnieliście o(2004-12-08)

ppkl: A jak w bhp można pracować nie dokształcając się(2005-07-26)

Malkontent- stary behaper: No i jak sie czujecie- starzy bhp nie ogąc(2006-05-18)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58665216