ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Ekwiwalent pieniężny za użytkowanie własnej odzieży

Otrzymaliśmy list z pytaniem: Jesteśmy małą spółdzielnią mieszkaniową zarządzaną przez jej członków. Na etacie zatrudniamy od niespełna roku małżeństwo dozorców. Zamiast ubrania roboczego chcieliby oni otrzymywać ekwiwalent pieniężny. Chętnie to zrobimy, ale nie wiemy, jakie ubranie na tym stanowisku im przysługuje i na jaki czas?

Zgodnie z przepisami art. 2377 § 1 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach pracy jest niezbędne, a także przewidywane okresy ich użytkowania, ustala pracodawca (art. 2378 § 1 k.p).

W myśl przepisów art. 2377 § 2-4 k.p., pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, przy czym przepis ten nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych czy prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Pracownikowi, używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Ustawodawca nie przewidział wydania w tym zakresie przepisów wykonawczych, zatem wszelkich ustaleń w tym przedmiocie dokonuje suwerennie pracodawca, uwzględniając warunki pracy panujące na poszczególnych stanowiskach, w tym również warunki atmosferyczne, co w przypadku dozorców jest sprawą istotną.

Działanie pracodawcy w przedmiotowym zakresie musi być udokumentowane. Stanowią o tym przepisy § 8 pkt 3 rozporządzenia MPiPS z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286, ze zm.). Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika: kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację.

(A.S.)

Dodaj swój komentarz


Mirosław U.: mało wyczerpująco, bak wskazania do tabeli norm w ogólnym bhp (2005-02-22)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58507147