ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Monitor ochroniarza to nie monitor w biurze

W związku z pytaniami Czytelników, redakcja ATESTU zwróciła się do Departamentu Warunków Pracy MGiP o wyjaśnienie następującej kwestii:
W rozumieniu przepisów § 2 pkt 4 rozporządzenia MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973) - pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Zgodnie z przepisami art. 129 § 1 kodeksu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, ale na warunkach określonych w art. 135 § 1 k.p. dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin, w przypadkach określonych w art. 136 § 1 k.p. - do 16 godzin, a w odniesieniu do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu (art. 137 k.p.) - nawet do 24 godzin. Stanowiska wielu pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu wyposażone są w monitory ekranowe do obserwacji terenu za pośrednictwem telewizji przemysłowej.
Natomiast dla osoby zatrudnionej na 1/4 etatu przez 5 dni w tygodniu dobowy wymiar czasu pracy wynosi 2h. Czy z powyższego wynika, że aby mieć staus pracownika w rozumieniu przepisów wyżej wymienionego rozporządzenia, osoba zatrudniona przy pilnowaniu, o której mowa powyżej, musi użytkować w czasie pracy monitor ekranowy przez conajmniej 12h na dobę, natomiast "ćwierćetatowcowi" wystarczy w tym celu 1 godzina?
Pytanie to jest istotne, w związku z przepisem § 8 ust.2 wyżej powołanego rozporządzenia, dotyczącym obowiązku - na warunkach określonych w cytowanym przepisie - zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok.

Oto odpowiedź:

W rozumieniu § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973) - pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Przepis ten należy odnieść do art. 129 kodeksu pracy, a więc do 8-godzinnego dobowego i 40-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu pracy - biorąc równocześnie pod uwagę przyjęty okres rozliczeniowy (np. miesiąc), w którym faktyczny czas pracy pracownika przy obsłudze monitora ekranowego wynosi co najmniej połowę wymiaru czasu pracy.

Należy zaznaczyć, że uzależnienie w rozporządzeniu wykonywania przez pracodawców zadań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach z monitorami ekranowymi (np. zapewnienie okularów korygujących wzrok, zapewnienie przerw w pracy lub zmiany charakteru pracy) od czasu pracy na tych stanowiskach związane jest przede wszystkim z uciążliwością dłuższej nieprzerwanej pracy przy monitorach.

Zatem obowiązki pracodawcy wynikające z ww. rozporządzenia (m.in. zapewnienia okularów korygujących wzrok) odnoszą się do pracowników, o których mowa wyżej; pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia okularów korygujących wzrok pracownikowi, który np. jedynie w jednym dniu miesiąca wykonuje pracę przy monitorze ekranowym przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

W przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu, o których mowa w piśmie, wykorzystujących monitory ekranowe w systemie telewizji przemysłowej, przepisy ww. rozporządzenia nie mają zastosowania; stanowiska pracy tych osób, jak też charakter ich pracy, nie odpowiadają wymaganiom normującym problematykę pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe określoną tymi przepisami (§ 1). Praca polegająca wyłącznie na obserwacji za pośrednictwem monitorów ekranowych zainstalowanych w systemie telewizji przemysłowej, np. terenu wokół obiektu budowlanego lub pomieszczeń w tym obiekcie czy pozyskiwaniu informacji źródłowych z zakresu określonej tematyki bez ich przetwarzania w ramach programów komputerowych - nie może być uznana za pracę wykonywaną na stanowiskach, o których mowa w ww. rozporządzeniu.

Podkreślić należy, że z przepisu § 2 pkt 2 tego rozporządzenia wynika, że stanowisko pracy powinno posiadać co najmniej wyposażenie podstawowe, a więc: monitor ekranowy, klawiaturę lub inne urządzenie wejściowe, jednostkę centralną lub stację dyskietek; jeśli zatem monitor ekranowy nie stanowi wyposażenia stanowiska pracy, o którym mowa wyżej, a służy np. do obserwacji określonej sytuacji, zjawiska czy np. cyklu technologicznego - w stosunku do pracowników wykonujących prace obserwacyjne przy takim monitorze nie jest wymagane stosowanie przepisów rozporządzenia.

Zatem również należy przyjąć, że osoby zatrudnione przy monitorach ekranowych w systemie telewizji przemysłowej, niezależnie od dobowego wymiaru czasu pracy, w tym przypadku nie mogą być uznane za pracowników w rozumieniu ww. rozporządzenia, którym przysługują, na warunkach w nim określonych, okulary korygujące wzrok podczas pracy.

Jerzy Kowalski
Dyrektor Departamentu Warunków Pracy

Dodaj swój komentarz


karolT: czy jest to stanowisko oficjale ministerstwa, czy nie? (2008-01-14)

m.kostecki: Również chciałbym wiedzieć czy jest to oficjalne stanowisko Ministerstwa? (2008-08-22)

molecki patryk: bartosz Molecki to muj brat (2010-06-11)

PATRYK: BARTEK WYMIATASZ (2011-06-15)

MOLECKI: BRATKU JEDZESZ 24 GODZINY (2011-06-15)

09: Co dobrego dla BHP zrobił Maciej Ś ? (2011-06-15)

Maciej Ś.: Primum non nocere. (2011-06-15)

Benek: Macieju Ś. STARY dziadku - Primum non nocere, oznacza: po pierwsze nie szkodzić. To ty szkodzisz na tym forum " SZCZEGÓLNIE" Co ty i komu chcesz udowodnić? (2011-06-16)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58510634