ATEST Ochrona Pracy

4 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp

Stała czytelniczka zwróciła się z problemem: W związku z artykułem pt. "Porządna matura" zamieszczonym w ATEŚCIE zwracam się z prośbą o udzielenie informacji, czy w moim przypadku zachodzi konieczność ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bhp. Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu o kierunku Ochrona Środowiska i specjalności Ochrona Środowiska Pracy, z tytułem inżyniera ochrony środowiska. Czy te studia można traktować jako studia z zakresu bhp? Jestem inspektorem bhp w zakładzie pracy. Mój pracodawca ciągle pyta kiedy rozpocznę studia podyplomowe z zakresu bhp. W ramach studiów miałam zajęcia z następujących przedmiotów (na podstawie indeksu):
1. Zapis konstrukcji
2. Prawna Ochrona środowiska
3. Ochrona gleby
4. Statystyka i rachunek błędów
5. Podstawy ekonomii
6. Techniczne podstawy ochrony środowiska
7. Materiałoznawstwo
8. Ochrona wód
9. Ekonomika ochrony środowiska
10. Podstawy zarządzania
11. Podstawy mechaniki technicznej
12. Oczyszczanie gazów odlotowych
13. Mikrobiologia miejsca pracy
14. Żródła zanieczyszczeń miejsca pracy
15. Prawna ochrona pracy
16. Prawo gospodarcze
17. Mechanika i technologia maszyn
18. Oczyszczanie ścieków
19. Utylizacja odpadów
20. Wentylacja i klimatyzacja
21. Socjologia pracy z elementami ergonomii
22. Techniczne bezpieczeństwo pracy
23. Gospodarka zasobami pracy
24. Pomiary zanieczyszczeń powietrza
25. Informatyka
26. Język angielski
Czy można uznać, że nauka w zakresie ww. przedmiotów daje mi "wyższe wykształcenie o kierunku i specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy"? Po studiach inżynierskich ukończyłam studia uzupełniające magisterskie na Politechnice Lubelskiej na kierunku "Zarządzanie i marketing".

Stała Czytelniczka

List Czytelniczki wysłaliśmy do p. Jerzego Kowalskiego - dyrektora Departamentu Warunków Pracy w Ministerstwie Pracy i Gospodarki. Oto jego odpowiedź.

W związku z pismem (...), do którego załączony został list Czytelniczki poruszający kwestię spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla pracowników służby bhp - Departament Warunków Pracy uprzejmie informuje, że problem ten został wyjaśniony w naszym piśmie przesłanym do Redakcji "Atest - Ochrona Pracy" znak: DWP-I-0212-86/05 z dnia 28.01. br. (przywołane pismo zamieściliśmy w nr. 2/2005 "Atestu" na str. 48 - przyp. red.).

Zdaniem Departamentu, posiadanie przez Czytelniczkę ukończonych studiów o specjalności "Ochrona środowiska pracy" stanowi spełnienie wymagania kwalifikacyjnego dla pracowników służby bhp (osób wykonujących zadania służby bhp) określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 246, poz. 2468); specjalność "Ochrona środowiska pracy" jest specjalnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jerzy Kowalski
Dyrektor Departamentu

Dodaj swój komentarz


behapowiec: A co czytelniczka wie o bhp, ona zna tylko(2005-06-23)

bhp: W ogóle nie pojmuję tego rozporządzenia. Co ma taki(2005-06-23)

yato: Z całym szacunkiem ale odpowiedź Pana Dyrektora jest kompletną(2005-06-27)

Jarko: Nie tylko wykształcenie, ale doświadczenie, praktyka zawodowa! Lata praktyki(2005-07-02)

Zofia O.: Mam wątpliwość co do porównania bhp z ochroną środowiska.(2005-07-27)

ZR: No tutaj Pan Kowalski dal popis swojego wątpliwego profesjonalizu.(2005-07-28)

Witek: Pan Dyrektor błądzi-albo bhp jest ochroną środowiska albo ochrona(2005-07-31)

Błędny Rybak: Toś mu pan, panie Witek, dokopał! Pan Kowalski jest,(2005-08-01)

LK: Czytając te wszystkie Państwa komentarze ubolewam nad małą Państwa wiedzą na temat kierunku ochrona środowiska pracy. Otóż ja jestem po takie szkole i proszę sobie wyobrazić, że pisałam pracę dyplomową z zagrożeń zawodowych w 1 z naszych zakładów pracy w Polsce oraz z oceny ryzyka zawodowego występującego w tym zakładzie pracy. Nasza czytelniczka zapomniała chyba dodać, że na tym kierunku dodatkowo odbywał się kurs dla służb BHP, który ja z kolei odbyłam. Cieszę się, że ukończyłam tą szkołę i jestem z niej zadowolona. LK. (2005-08-03)

behapowiec podyplomowiec: Do LK Chyba pisała pani tą pracę korzystając z Atestów, można było tam wiele sobie ściągnąc do pracy. Kurs na tym kierunku nie trwał dłużej chyba jak 10 godzin, a to o wiele za mało aby mieć pojęcie o pracy w bhp. Gdyby trwał minimum 300 godzin to można by było mówić że ma Pani jakieś już pojęcie o pracy w służbach bhp, a tak jakiś tam kursik to bardzo, bardzo mało. (2005-08-04)

LK: Do behapowca, który się bardzo myli otóż ten kurs dla służb BHP trwał nie 10 godzin a połowę ze 160, ponieważ część wykładów było na studiach także proszę mi tu nie insynuować takich głupot. Jeżeli się nie wie to się nie ma prawa oceniać innych, trzeba się tochę zastanowić nad tym co się pisze. Akurat nie pisałm tej pracy korzystając z Atestów tylko korzystając z wykładów oraz z warunków pracy danego zakładu w którym byłam i w którym zobaczyłam bardzo duzo zagrożeń, dla mnie ta praca, którą napisałam była typowo pracą badawczą i przede wszystkim swoja więc jestem zażenowana taką głupią opinią. LK (2005-08-04)

Andrzej: Do behapowiec podyplomowiec - Z tego co pamietam to kierunek ten zostal utworzony w Radomiu z funduszy unijnych w celu walki z bezrobociem i wyksztalcenia kadr dla sluzb bhp, tylko ze do tej pory, o ile sie nie myle, nie mielismy w naszym systemie edukacji kierunku studiow bhp (jedynie technika o specjalnosci bhp). Uwazam ze jest to dobry kierunek przygotowujacy ludzi do pracy w sluzbach bhp, o wiele lepszy niz studia podyplomowe ktore w wiekszosci przypadkow niczym sie nie roznia od kursu podstawowego dla sluzb bhp a czasami sa nawet na duzo gorszym poziomie niz te kursy - jedyna roznica to koszt i wystawiony papieprek na koniec. Wiec pewnie to ty spisales swoja prace podyplomowa z atestu bo o tym piszesz wiec chyba powiedzenie ze mierzy sie ludzi wlasna miarka ma tu racje bytu. Reasumujac moim zdaniem ludzie zajmujacy sie bhp powinni miec solidne wyksztalcenie techniczne i takie solidne wyksztalcenie do pracy w bhp daje miedzy innymi kierunek w Radomiu, jedynie nazwanie kierunku jest niefortunne - podejrzewam ze przyczyna jest w przepisach o studiach wyzszych i w nazewnictwie - nikt nie wciagnal na wykaz inzyniera bhp i dlatego jest inzynier ochrony srodowiska. Pomylka jest dla mnie ktos kto skonczyl studia humanistyczne np: pedagogiczne potem zrobil smieszne studia podyplomowe i staje sie nagle specjalista bhp - dajcie taka osobe jako bhpowca do zakladu stolarskiego, produkcyjnego czy np chemicznego z zagrozeniami wybuchem, zycze powodzenia. Jeszcze nie mam podyplomowki i czekam na ostatni moment zeby zachowac uprawnienia bo wiem ze nie dowiem sie niczego wiecej na studiach ktore sa organizowane dla papierka a do tego czasu moze sie przepisy znow zmienia?? Pamietajcie ze ida nowe wybory ;-) Pozdrawiam Andrzej (2005-08-04)

behapowiec : Do Andrzeja. Chyb nie czytałeś artykułu powyżej, bo miałbyś pojęcie o zakresie przedmiotów na tej sławnej uczelni Radomskiej. Przeanalizuj je sobie i zobaczysz, że brak tam przedmiotów dotyczących bhp. (2005-08-05)

Błędny Rybak: Da się napisać pracę dyplomową na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, opierając się na ATEŚCIE?! Tak Państwo o tym piszecie, że chyba się da! Pan Redaktor naczekny zapewne urósł, dumny, czym jest kierowane przez niego pismo! A juz poważnie - poziom ma wciąż wystaczająco wysoki. Jak komuś mało - "Bezpieczeństwo pracy" jest dostępne... (2005-08-05)

LK: Do behapowca: Pan Andrzej nie musi sobie analizować przedmiotów, które były na uczelni, natomiast ja postaram się wyjaśnić - gdyż dziwię się, że czytając poszczególne przedmioty zacytowane przez czytelniczkę nie można sobie skojarzyć żadnych związanych z bhp. A na jakiej Pan był szkole? to mnie bardzo zastanawia i czekam na odpowiedź. Z wykładów cytowanych wyżej zagadnienia BHP przede wszystkim były realizowane na: techniczne bezpieczeństwo pracy, wentylacja i klimatyzacja, źródła zanieczyszczenia miejsca pracy, prawna ochrona pracy, socjologia pracy z elementami ergonomii, pomiary zanieczyszczen powietrza a tak naprawdę po cześci i w każdych innych były elementy bhp a poza tym dodatkowo kurs podstawowy dla służb BHP. Pozdrawiam LK (2005-08-17)

behapowiec : Do LK Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (2005-08-17)

K.P.: Przekazuję informacje, że utworzono podyplomowe studia specjalne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach tel.(041)362 35 07, 362 48 29- przystępne opłaty, tanie noclegi do wynajęcia, piękne okolice do zwiedzania. (2005-08-22)

LK: Do behapowca: No tak przypuszczałam i pewnie ma Pan świadectwo ukończenia? Ja tez jestem po zarządzaniu bhp ale się z tym wcale nie ogłaszam dla mnie i tak ważniejsza była szkoła w Radomiu. Pozdrawiam LK (2005-08-23)

Profesjonalista: Polecam studia podyplomowe w CIOP-ie. Tanie, dobrze przygotowane dla ludzi pracujących. Program bez zarzutów. Doświadczeni i profesjonalni wykładowcy. Adres internetowy www.ciop.pl (2005-08-23)

j48: Gdzie są studia dzienne i technika o specjalności bhp(2005-08-29)

Laurowski Tadeusz: Panie Dyrektorze Kowalski. Nie wiem kto Pana postawił na(2005-10-02)

marcin: Wracajac do moego poprzedniogo postu, nie uwazam sie za(2005-12-12)

krzysiek: A to ciekawe bo właśnie niedawno otrzymałem negatywna odpowiedź(2005-12-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58642676