ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Obiekty zabytkowe

W związku z pytaniem Czytelnika redakcja zwróciła się do Dyrektora Departamentu Warunków Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy o wyjaśnienie: Jak należy rozumieć pojęcie "obiekty zabytkowe", o których mowa w § 18 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (DzU z 2003 r., nr 169, poz. 1650) dotyczącym możliwości lokalizacji niektórych pomieszczeń pracy poniżej poziomu otaczającego terenu? Art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU nr 162, poz. 1568, ze zm.) definiuje zabytek nieruchomy, jako nieruchomość, jej część lub zespół nieruchomości, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Należy rozróżnić ewidencję zabytków (krajową, wojewódzką, gminną), o której mowa w art. 22 wyżej powołanej ustawy od rejestru zabytków, do którego wpis - jako forma ochrony zabytku - następuje w drodze decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków (art. 7-14 ustawy). Czy zatem do "obiektów zabytkowych", o których mowa w rozporządzeniu MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bhp, zalicza się wszystkie zabytki nieruchome znajdujące się w ewidencji, czy tylko zabytki wpisane do rejestru zabytków?

W § 18 ust. 2 zostały określone pomieszczenia, które stanowią wyjątki od ogólnej zasady, zawartej w ust. 1 tego paragrafu, dotyczącej lokalizowania pomieszczeń stałej pracy poniżej otaczającego terenu. Między innymi wymienione zostały obiekty zabytkowe, w których dopuszcza się, po spełnieniu stosownych wymagań określonych w tym ustępie, lokalizowanie pomieszczeń stałej pracy poniżej poziomu otaczającego terenu. W tym przypadku pojęcie "obiekt zabytkowy" należy przyjąć jako pojęcie tożsame z "zabytkiem nieruchomym" w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU nr 162, poz. 1568; zm. w nr 96 z 2004 r., poz. 959).

Należy też przyjąć, że lokalizacja pomieszczeń stałej pracy w zabytkach nieruchomych nie jest uzależniona od ich wpisania do ewidencji zabytków, o której jest mowa w art. 22 ww. ustawy. Zarówno w zabytkach umieszczonych w ewidencji, jak i w rejestrze, pomieszczenia stałej pracy umieszczane poniżej poziomu otaczającego terenu muszą odpowiadać wymaganiom, o których jest mowa w ust. 2 § 18 ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

Jerzy Kowalski
Dyrektor Departamentu


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58514554