ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Szkolenie pracowników przejętych od agencji pracy tymczasowej

Pan K.P. zwrócił się z pytaniem: Czy pracodawca użytkownik, który przejmuje pracowników od agencji pracy tymczasowej ma obowiązek ponownego szkolenia i badania tych pracowników, jeżeli umowa z agencją obejmowała przeprowadzenie szkoleń bhp i badań, po stronie pracodawcy użytkownika? Sytuacja wygląda tak, że ten sam behapowiec szkolił pracowników jako tymczasowych, a teraz ma szkolić tych samych pracowników jako własnych (często odstęp czasowy wynosi od 2 do 3 miesięcy). Sprawa wydaje mi się ważna, ponieważ ta forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna.

Czytelnik opisuje sytuację, w której pracownik agencji pracy tymczasowej, wykonujący pracę na rzecz pracodawcy użytkownika, zawarł po pewnym czasie (np. po 2 miesiącach) z tymże pracodawcą "normalną" umowę o pracę. Pytanie brzmi: czy ów pracodawca jest obowiązany zapewnić mu przed dopuszczeniem do pracy wstępne szkolenie bhp i badania lekarskie, jeśli 2 miesiące wcześniej już to zrobił, ale jako pracodawca użytkownik. Jest tu pewien problem. Przepis art. 2373 § 2 kodeksu pracy stanowi, że szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W art. 229 § 1 k.p. mamy taki sam zapis dotyczący wstępnych badań lekarskich. Problem w tym, że w omawianym przypadku nie jest to "kolejna umowa o pracę z tym pracodawcą", gdyż poprzednia umowa była zawarta z innym podmiotem - agencją pracy tymczasowej. Zapytani przeze mnie prawnicy zaprezentowali skrajnie odmienne stanowiska. Jedni twierdzili, że jest poza sporem, iż kolejne umowy o pracę były zawierane z różnymi podmiotami, zatem pracownik musi ponownie zaliczyć szkolenie bhp i badania lekarskie, pomimo że cały czas pracuje na tym samym stanowisku i w tych samych warunkach. Drudzy uważali, że pomimo, iż umowy były zawierane z różnymi (formalnie) podmiotami, to jednak pracodawca użytkownik to też pracodawca, poza tym, jeśli pracownik bez żadnej przerwy w zatrudnieniu robi cały czas to samo, to ma miejsce tzw. ciągłość pracy i żądanie wykonania ponownych szkoleń i badań byłoby nadgorliwością. W tej sytuacji nie widzę innego wyjścia - musi wypowiedzieć się resort pracy lub - przy zachowaniu stosownych procedur - Sąd Najwyższy.

A.S.

Dodaj swój komentarz


WrocekBHP: No i ja mam ten sam problem. Nie wiem, co zrobi, ale dla spokoju sumienia, to chyba wolę przeszkolić jeszcze raz. Może ich dodatkowo uczulę na pewne sprawy, a w razie czego i jakiejkolwiek kontroli wolę być na czysto i nie musieć się kłócić. (2008-01-17)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58515218