ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Czy muszę mieć przygotowanie pedagogiczne?

Pani A. K. napisała do redakcji: Dostałam propozycję pracy na stanowisku behapowca (w administracji publicznej), pod warunkiem, że rozpocznę naukę w tym kierunku. Przyjęłam propozycję i obecnie jestem słuchaczem Policealnego Studium BHP. Nie zdążyłam zapisać się na studia podyplomowe z bhp (posiadam wyższe wykształcenie), bowiem nabór zakończył się zanim dostałam propozycję pracy. Warunkiem niezbędnym do wykonywania zaproponowanej mi pracy jest posiadanie uprawnień do prowadzenia szkoleń bhp w zakładzie pracy. Czy mając tytuł technika bhp posiadam takie uprawnienia? Czy, aby móc przeprowadzać wspomniane szkolenia w pracy dla współpracowników i dla pracodawcy, muszę posiadać przygotowanie pedagogiczne? Jeżeli tak, to ile godzin musi mieć taki kurs? Czy ustawodawca przewidział tu jakieś konkretne wymagania? Sama nie potrafię znaleźć odpowiedzi na to pytanie, co więcej, nie mogę jej uzyskać od osób, które powinny to wiedzieć, bowiem uczą tego zawodu. Zastanawiam się nad rezygnacją ze studium i rozpoczęciem studiów podyplomowych w naborze zimowym. Czy studia podyplomowe dadzą mi potrzebne uprawnienia?

Szkoda, że nie podjęła Pani studiów podyplomowych na kierunku bhp, bowiem tytuł technika bhp nie pozwala na dalszy awans zawodowy w służbie bhp. Radzę poszukać uczelni, która, o czym Pani sama wspomina, rozpoczyna zajęcia od semestru zimowego. Uczelni takich jest blisko 60 - ich listę znajdzie Pani w numerze 7/2006 ATESTU (można do niej dotrzeć przez internet). Warto spróbować.

Co do Pani głównego pytania. Niestety nie ma dotąd precyzyjnych wymogów odnośnie do przygotowania pedagogicznego - decyduje o tym organizator szkoleń bhp, w Pani przypadku pracodawca. W programie studium policealnego są (powinny być) zajęcia z pedagogiki dorosłych i pracodawca może uznać Pani kwalifikacje.

Część osób kończy różne kursy pedagogiczne, co oczywiście poprawia ich sytuację na rynku wykładowców, ale nie wynika to z wymogów formalnych.

Zatem wystarczy studium policealne, ale namawiamy na studia podyplomowe.

J.K.

Dodaj swój komentarz


też inspektor: Pani pisze, że dostała propozycję pracy na stanowisku jak rozumiem inspektora bhp ( w tym wypadku chyba nawet starszego) i podjęła tą pracę. Jak to się ma do rozp. w spr. słuzby bhp, które mówi , że od 05 lipca 2005r. zatrudnić na tym stanowisku można pracownika mającego uprawnienia technika bhp o ile wcześniej nie był zatrudniony na takim stanowisku. Stąd wniosek, że Pani została zatrudniona niezgodnie z obowiązującym prawem. (2007-11-11)

xxx: Oczywiście że tak - zgadzam się z wypowiedziom powyżej (2007-11-11)

jarko: Oczywiście! Pracodawca w wymaganiach dla danego stanowiska musiał zawrzeć warunek posiadania uprawnień,a nie zatrrudnić pod warunkiem ich uzyskania. Według mnie czynności, które ta Pani wykonuje, nie mają mocy prawnej. (2007-11-12)

jarko: No i co, w przypadku najgorszego,odpukać,wypadku. Pani nie jest uprawniona do sporządzenia protokołu powypadkowego. Co na to ZUS? (2007-11-12)

iii: To co piszecie w artykule i komentarzach to jest jakaś paranoja niczego nie wyjaśniająca i nie wnosząca do tematu. Pani AK w danej sytuacji może sobie spokojnie pracować i uczyć się w wybranym kierunku bo nie narusza żadnego prawa!!!! I Atest drukuje takie bzdury?? (2007-11-12)

B.G: technika bhp jest trudniej ukończyć, niż podyplomówkę. wiem coś na ten temat. (2007-11-12)

jarko: Do iii. par.4 pkt 2 wiadom. rozp. (2007-11-12)

iii: technika trudniej "zrobić" ale atest lobbuje za podyplomówkami bo chodzi o kasę, natomiast zatrudniona Pani AK nie łamie żadnego przepisu gdy ma umowę sporządzoną zgodnie z prawem! To pracodawca odpowiada za to ze np zatrudnił nieuprawnioną osobę i on odpowiada za jej nieuprawnione czynności. Od PIP-u może dostać nakaz najwyżej zatrudnić uprawnioną osobę lub uzupełnić kwalifikacje owej nieuprawnionej a to już jest w toku wiec co do terminu sie dogadają. A na karę musi być artykuł i tu do Pani AK nie ma (2007-11-12)

Profesjonalista: Do iii : technika wcale nie jest trudno zrobić, po prostu trzeba się pewnych rzeczy nauczyć. Nie jest wcale łatwiej niż zrobić podyplomówkę, bo zanim zrobisz podyplomówkę najpierw musisz skończyć studnia. A jeśli twierdzisz że studnia są łatwiejsze niż szkoła policealna do BHP, to radzę wybierz się na jakiekolwiek studia skończ je a potem dopiero się wypowiadaj na tematy co do których masz mierne pojęcie. (2007-11-12)

Piciu teoretyk: Zgodnie z par. 5 pkt 3 rozporządzenia MPiPS w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, organizator szkolenia ma zapewnić wykładowców posiadających m.in. przygotowanie dydaktyczne. W rozporządzeniu z dnia 9.10.2007 (Dz. U. Nr 196, poz. 1420) zmieniającym powyższe rozporządzenie w sprawie szkolenia, zdefiniowano (par. 1a, pkt 3) przygotowanie dydaktyczne: "rozumie sie przez to ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia: form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych." Wprowadzono zatem formalny wymóg ukończenia przez wykładowcę szkolenia w zakresie szkolenia. Dlaczego ta ważna informacja nie znalazła się w odpowiedzi Redakcji? (2007-11-12)

też inspektor: iiii. Poczytaj uważnie. Napisałem, że Pani A.K. została zatrudniona na tym stanowisku niezgodnie z obowiązującym prawem. Natomiast nic nie pisałem o winie tej Pani bo wina leży po stronie pracodawcy. (2007-11-13)

też inspektor: Dodając jeszcze, twierdzę, że kurs pedagogiczny jest dla inspektora(2007-11-13)

ojoj: do(2007-11-13)

iii: Też inspektorze - to prawda! NiePrrofesjonalisto! - BG napisał,(2007-11-13)

wojna: A czy ktoś wie, gdzie są prowaqdzone takie kursy(2007-11-16)

Maciej Ś.: 1. „iii” – „Profesjonalista” (wg „iii” – „NieProfesjonalista) z(2007-12-02)

Maciej Ś.: Czytając "iii", faktycznie, nic nie wiem o jego szkołach,(2007-12-02)

2 oka: Prosze o logike co do uprawnien sluzby BHP. Technik(2007-12-02)

też inspektor: 2 oka. Nie oglądaj się na logikę. Prawda jest(2007-12-02)

Jędrek: Do ,,też inspektor". Przeczytałem kilka twoich wypowiedzi i doszedłem(2008-01-25)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58529001