ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zaznajomienie z ochroną ppoż.

Czytelnik pyta: Czy przeszkolenie pracownika w ramach szkolenia wstępnego ogólnego, w programie którego, zgodnie z ramowym programem szkolenia, znajduje się zagadnienie ochrony ppoż. wyczerpuje obowiązek, spoczywający na pracodawcy, zapoznania pracownika z problemami ochrony ppoż. zgodnie z ustawą o ochronie ppoż?

Trzymając się ściśle litery prawa, przepisy ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r., nr 147 poz. 1229 ze zm.) nie nakładają na pracodawcę obowiązku zapoznania pracownika z problemami ochrony przeciwpożarowej. Nakładają natomiast obowiązek (stanowi o tym art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy) zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, przy czym obowiązek ten dotyczy wyłącznie "właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu". Zatem podmiot niebędący właścicielem (np. pracodawca będący najemcą budynku) takiego obowiązku nie ma. Odmiennie reguluje tę materię wydane na podstawie tejże ustawy rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80, poz. 563). W myśl przepisów § 6 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia, właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części (a zatem i pracodawcy) stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego, zawierające (...) pkt 6 - sposoby zaznajamiania użytkowników obiektu z treścią przedmiotowej instrukcji oraz z przepisami przeciwpożarowymi. Instrukcja nie jest wymagana, jeśli (stanowi o tym § 6 ust. 4 rozporządzenia) w obiekcie nie występuje strefa zagrożenia wybuchem, a ponadto kubatura budynku lub jego części, stanowiącej odrębną strefę pożarową, nie przekracza 1000 m3 (budynku inwentarskiego - 1500 m3), a powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek nie przekracza 1000 m2. Jak widać z powyższego, przepisy nie narzucają sposobu zaznajamiania użytkowników obiektu (czyli również pracowników) z treścią instrukcji i przepisami ppoż., wymagają jedynie, aby sposoby te określić. Nie ma zatem żadnych przeszkód, aby owo "zaznajomienie" stanowiło element szkolenia w zakresie bhp, zwłaszcza że ramowy program instruktażu ogólnego (cz. I, pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 204 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp - DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.) przewiduje temat "Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru". Temat ochrony przeciwpożarowej przewidziano również w ramowych programach szkoleń okresowych. Osobnym problemem są kwalifikacje wykładowców realizujących ten temat. Cytowane powyżej przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej traktują zapoznawanie pracowników z przepisami ppoż. jako jedną z czynności z zakresu ochrony ppoż. Jednocześnie przepis art. 4 ust. 2b ustawy stanowi, że osoby wykonujące te czynności powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa. Organizator szkolenia powinien zatem zapewnić wykładowcę o wymienionych kwalifikacjach.

Dodaj swój komentarz


krekaz: tak jest (2008-05-06)

:):): No i jakie to proste!! A.. jakby tak analogicznie dostosowac przepisy dotyczace szkoleń bhp?? (2008-05-06)

stico: czyli każdy sobie rzepke skrobie. Przepisy bhp jedno a rozp. MSWiA drugie. I bądz tu czlowieku madry. To jest wlasnie Polska, tu się zyje!!! (2008-05-07)

Margolcia: trzeba dodać że Polacy madry naród i zawsze sie jakas "furtka wyjściowa" w ustawie znajdzie:) tak więć nic straconego Drodzy czytelnicy pozdrawiam (2008-05-12)

Dzosef: niestety przepisy dotyczące szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie są spójne z przepisami bhp w obszarze szkolenia. Jako osoba z branży pożarniczej dostrzegam szereg niedociągnięć w tym obszarze. Kierując się ściśle programem bhp, szkoleń wstępnych bądź okresowych - co w rezultacie można przekazać przez jedna godzinę, rzeczywiście chyba tylko "Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru". Nie lepiej przedstawia się to w programach szkoleń okresowych, jak np. "Ramowy program szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno - technicznych" w ciągu jednej godziny zakłada realizację "zasady postępowania w razie wypadku w czasie pracy i sytuacji zagrożeń (np. pożaru, awarii), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku". szczególnie za wtrącenie "zasad udzielania pierwszej pomocy" autorom programu przyznałbym NOBLA. Swego czasu nt. ochrony przeciwpożarowej w zakładach przemysłowych poświęcano nawet do 8 godz zajęć, 6 to był standard. Osobiście uważam, że aby przekazać i nauczyć słuchaczy - pracowników elementarnych zasad z ochrony przeciwpożarowej, z praktycznym pokazem gaszenia podręcznym sprzętem użyciem to potrzeba na to ok. 4 godz. lekcyjnych. Niestety to bardzo często kuleje. Kiedy mówi się do pracodawcy, że szkolenie będzie zakończone praktycznym pokazem gaszenia - to jest zdumiony, ale zmienia zdanie po fakcie. Uważam, że Panowie z KG PSP jako współautorzy przepisów tą problematykę po prostu przespali i dlatego mamy takie gnioty (2008-06-22)

Maciej Ś.: Cytuję fragment ustawy o ochronie przeciwpożarowej - - > "Art. 8. Korzystanie przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu z usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolne." - - - Zatem, jak użytkownik - pracodawca nie ma na etacie (czy też na umowie cywiolno-prawnej) inspektora czy specjalisty ds. ochrony ppoż. to i tak może zrealizować szkolenia bhp w zakresie przedmiotowego zagadnienia, bo NIE MUSI KORZYSTAĆ Z USŁUG ! ! ! Jednocześnie tenże właściciel, zarządca lub użytkownik ma zapewnić bezpieczeństwo w tym zakresie spełniając określone przepisami standardy...a kto to zrobi, to nieistotne. Liczy się osiągnięty rezultat, i tyle! (2008-06-22)

gość: A jaka jest definicja strefy zagrożonej wybuchem (2008-06-23)

katarzyna łomejko: pod kogo bezpośrednio w dużer firmie podlega inspektor ppoż,czy jest jakas regulacja prawna???? (2008-09-15)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58520246