ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kolejna umowa o pracę na czas określony

Czytelniczka, będąca nauczycielką dyplomowaną, zatrudniana jest od kilku lat na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony, na okres roku szkolnego, a więc na następujące po sobie okresy. Czy zatem w tym przypadku trzecia umowa o pracę powinna być zawarta na czas nieokreślony, zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu pracy?

Przepis ten stanowi, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła jednego miesiąca.

Przede wszystkim należy stwierdzić, że ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jedn. tekst: DzU z 2006 r., nr 97, poz. 674 ze zm.) reguluje w sposób wyczerpujący zarówno nawiązanie, jak i rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielami. Zgodnie też z art. 91c ust. 1 Karty, w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy. Również kodeks pracy w art. 5 stanowi, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Taka sytuacja zachodzi w tym konkretnym przypadku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 Karty, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z pewnymi zastrzeżeniami. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym,

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,

3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie,

4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie,

5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,

6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony (art. 10 ust. 5 Karty).

W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. W razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z nauczycielami mianowanymi i nauczycielami dyplomowanymi, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 6 i 7 Karty). Z listu Czytelniczki nie wynika, czy takie okoliczności zachodzą. W świetle przytoczonych przepisów Karty, tylko w tych przypadkach można zatrudniać nauczyciela dyplomowanego na podstawie umowy o pracę na czas określony.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażony też został pogląd, że art. 251 k.p. nie ma zastosowania do umów o pracę na czas określony zawieranych z nauczycielami (zob. wyrok SN z 23 października 1996 r., I PRN 92/96, OSNAP 1997, z. 8, poz. 130 oraz wyrok SN z 5 września 1997 r., I PKN 226/97, OSNAP 1998, z. 11, poz. 328). Zdaniem Sądu Najwyższego, dopuszczalność stosowania umów o pracę na czas określony, jako podstawy nawiązania stosunku pracy z nauczycielami, została uregulowana szczegółowo w Karcie Nauczyciela.

FM


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58511199