ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zatrudnieni przy pilnowaniu osób i mienia

Pan E.S. pisze: Sprawa dotyczy pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy pojęcie "zatrudniony przy pilnowaniu i ochronie mienia" może być dowolnie ustalane przez pracodawcę czy też regulują to jakieś zasady prawne. Po przepracowaniu kilku lat nastąpiła decyzją zarządu zmiana czasu zatrudnienia, bez zmiany zakresu obowiązków. Czy ktoś powinien takie zmiany zatwierdzić?

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r., nr 14, poz. 92 - dalej: rehU) w stosunku do osób niepełnosprawnych, zatrudnionych przy pilnowaniu, nie stosuje się ograniczeń przewidzianych w art. 15 rehU. Przepis ten ogranicza czas pracy osób niepełnosprawnych do 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (ust. 1), przy czym czas pracy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (ust. 2).

W obecnym stanie prawnym na próżno byłoby szukać w przepisach prawa pracy legalnej definicji pojęcia "pracownika zatrudnionego przy pilnowaniu". Do końca 1997 r. zawierało ją rozporządzenie Rady Ministrów z 20.07.1974 r. w sprawie czasu pracy i zasad wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu (DzU z 1986 r., nr 18, poz. 97 z późn. zm.). Niemniej jednak rozporządzenie to wraz z art. 145 kodeksu pracy, zawierającym delegację do jego wydania, zostało uchylone w wyniku kolejnej nowelizacji kodeksu.

Zasadnym jednak wydaje się przyjęcie tezy, iż wypracowany w treści przedmiotowego rozporządzenia "warsztat pojęciowy" posiada charakter uniwersalny i można go wprost odnosić do regulacji zawartej w art. 16 rehU. Poza tym, posiłkowo można sięgać po definicje przyjęte w ustawie z 22.08.1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r., nr 145, poz. 1221 z późn. zm. - dalej: ochrU). W kontekście art. 16 rehU będzie zatem chodziło o osoby zatrudnione przy pilnowaniu osób i mienia. Ochrona osób polega na podejmowaniu działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i nietykalności osobistej (art. 2 ust. 4 ochrU). Natomiast ochrona mienia - na podejmowaniu działań zapobiegającym przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony (art. 2 ust. 5 ochrU).

Wśród grona osób zatrudnionych przy pilnowaniu można zatem wskazać na, m.in.: pracowników ochrony, konwojentów, dozorców, czy portierów.

O rodzaju zajmowanego stanowiska pracy w pierwszej kolejności decyduje treść umowy o pracę. Przy braku skonkretyzowanego zapisu w umowie pomocnym może się okazać zakres obowiązków, bądź sam charakter świadczonej pracy. W razie ewentualnego sporu w tym zakresie pracownik może wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie treści stosunku pracy (art. 189 kpc).

P.W.

Dodaj swój komentarz


edi: Takie podejście ustawodawcy do sprawy niepełnosprawnych nie pomaga w ich rehabilitacji społecznej i zawodowej. Musza pracować nawet po 24 godz i w sumie żadne limity ich nie dotyczą. Pracodawcy swobodnie interpretują ten zapis Ustawy i dla nich niemal każdy pracownik może coś pilnować np. szwaczka maszyny do szycia, palacz pieca co, nauczyciel uczniów. Dlaczego więc nasi mądrzy i tak dbający o wszystkie grupy społeczne posłowie nie potrafią ustalić kto jest kto. Teraz jest wolna amerykanka i nikt nie dba o prawa osób i tak poszkodowanych przez los. Policjant i żołnierz też pilnują, ale jak rozumiem grup nie mają i ich to nie dotyczy. No ale gdyby... (2010-12-21)

w.dobra rada: "Takie podejście ustawodawcy do sprawy niepełnosprawnych..." nie tylko nie pomaga w ich rehabilitacji, ale zrównuje ich z osobami w pełni sprawnymi, podważając tym samym ich niepełnosprawność jak i decyzje konstytucyjnego organu, który orzeczenie o niepełnosprawności w tym przypadku - lekkiej, wystawił. Ale czy ustawodawca zawsze zobowiązany być musi do przestrzegania podstawowego aktu prawnego - czyż nie czyni tego dla... naszego dobra ? (2010-12-23)

Ewa K.: A co z wypłatą wynagrodzenia dla osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności zatrudnionej przy pilnowaniu? Czy powinna otrzymać wyrównanie za 1 godzinę pracy powyżej 7 godzin? Przecież pracuje 8 godzin a nie 7? Pracodawcy nie płacą za ósmą godziną. Płacą tyle samo co norma dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Czyli płacą minimum płacowe dla osób z lekkimi i umiarkowanym stopniem tj.1860 zl brutto. Jest to przecież jawna dyskryminacja. PIP tego nie rusza udaje że nie widzi boi się zrobić krzywdy pracodawcy bo okazało by się że musiały "zwinąć" firmę. Taki mamy nadzór prawa przez Państwowe Instytucje do tego powołane. Żenada. Pozdrawiam E.K. (2014-10-27)

Nie dajcie się mamić: Pilnowanie a ochrona to 2 różne pojęcia, Ustawa o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych wyraźnie określa że chodzi o osoby "zatrudnione przy pilnowaniu" a nie osoby zatrudnione m.in przy pilnowaniu czyli np pracowników ochrony. Z tego powodu delegacja zawarta w art16 nie powinna dotyczyć osób zatrudnionych jako pracownicy ochrony. O pilnowaniu można mówić właściwie na każdym stanowisku pracy natomiast o ochronie nie. Gdyby ustawodawca chciał aby wszystkie zawody były objęte tym wyjątkiem o którym mowa w art 16 ustawy to wogóle by tego nie pisał. Tym samym określił jako katalog zamknięty prac wyłącznie prace polegające na pilnowaniu do których stosuje się ten wyjątek. Każda inna interpretacja jest celową nadinterpretacja tak prawa jak i j.polskiego czym powinny się zająć tak instytucje nadzorujące przestrzeganie prawa pracy oraz instytucje zajmujące się przestrzeganiem zasad nad zatrudnieniem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych. (2015-05-28)

oszukiwany: W/g ułomnego prawa,osoba niepełnosprawna pracuje za dwoje,bo ma pilnować mienia,a na portierni wydawać środki ochronne pracownikom ,wydawać dokumenty,wypłacać zaliczki pieniężne,itd,z niepełnosprawnych po prostu robią sobie idiotów,praca po 12 godz,w dzień i noc,świątek piątek i niedziele. Barbarzyństwo. (2015-11-30)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58502824