ATEST Ochrona Pracy

4 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

"Wolny strzelec", czyli specjalista spoza zakładu

Pani J.W. pyta: Kończąc studia podyplomowe z zakresu bhp, uzyskuję tytuł starszego inspektora. Co należy zrobić, żeby wykonywać zawód behapowca jako "wolny strzelec"? Kto weryfikuje uprawnienia lub je nadaje? Nikt nie wie, jak do tego podejść.

Kończąc studia podyplomowe nie uzyskuje się żadnego tytułu. Otrzymuje się jedynie świadectwo ukończenia studium podyplomowego. "Starszy inspektor do spraw bhp" to nie tytuł, lecz nazwa stanowiska, na którym może być zatrudniony pracownik spełniający wymagania kwalifikacyjne określone przepisem § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.). Pracownik, mający ukończone studia podyplomowe w zakresie bhp, powyższe wymagania kwalifikacyjne spełnia, ale starszym inspektorem ds. bhp staje się dopiero wtedy, gdy pracodawca go na takim stanowisku zatrudni. Domyślam się, że pytając o wykonywanie zawodu behapowca jako "wolny strzelec" Czytelniczka ma na myśli prowadzenie działalności jako "specjalista spoza zakładu pracy", któremu - w myśl przepisów art. 23711 § 2 kodeksu pracy - pracodawca (zatrudniający poniżej 100 pracowników) może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp, w braku kompetentnych własnych pracowników. W praktyce najczęściej otwiera się w tym celu działalność gospodarczą - jako jednoosobowy podmiot. Należy jednak pamiętać, że taki "specjalista spoza zakładu pracy" powinien spełniać wymagania kwalifikacyjne określone przepisami § 4 ust. 4 wyżej powołanego rozporządzenia, tj. co najmniej takie, jakie wymagane są dla pracownika zatrudnionego na stanowisku specjalisty ds. bhp (wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp), lub być w przeszłości zatrudnionym na stanowisku inspektora pracy w PIP przez okres co najmniej 5 lat. Uprawnień nikt nie weryfikuje ani nie nadaje, bo takowe nie istnieją. Trzeba mieć jedynie wyżej wymienione udokumentowane kwalifikacje zawodowe. Twierdząc, że "nikt nie wie, jak do tego podejść", Czytelniczka przesadza. Wielu behapowców z powodzeniem taką działalność prowadzi.

A.S.

Dodaj swój komentarz


P.K.: Czytelniczka ma rację. Ukończenie studiów podyplomowych o kierunku nie(2008-12-13)

Maciej Ś.: Czytelniczka, niestety, nie ma racji. Ona nie ma żadnej(2008-12-13)

Jarosław: Kończę właśnie drugi semestr Technika BHP, a jestem bhp-cem od blisko 20 lat. Sama szkoła jest dla mnie jako doświadczonego technika-mechanika a przy tym bhp-ca spacerkiem i miłym przeżyciem w śród młodszych koleżanek i kolegów. Trudności mają niestety ci którzy z mechaniką, technologią czy też szeroko pojętą produkcją nie mieli wiele do czynienia. Są jednak dla mnie problemy i wątpliwości które wiążą się z tego rodzaju szkołą i o nich chciałbym tutaj nadmienić. Sprawa pierwsza to brak w programie szkolnym pedagogiki czy dydaktyki, która jest bezwzględnie potrzebna dla bhp-ca prowadzącego przecież na polecenie szefa często szkolenia bhp. A sprawa druga to marginalny status absolwenta takiej szkoły pomimo posiadanego doświadczenia, wiedzy a nawet stanowiska st.inspektora bhp.W świetle obowiązującego dziś zarządzenia o służbie bhp, technik bhp pomimo takiego przygotowania nie może pracować nawet w małym zakładzie jako "specjalista z zewnątrz". Absolwent uczelni wyższej (ekonomista, historyk) po podyplomowym studiom (kursie) bez przedmiotów technicznych takie prawa nabywa jako specjalista. Nie jest to rozwiązanie racjonalne, sprawiedliwe a już na pewno nie bezpieczne. Tylko osoby z przygotowaniem technicznym, a przy tym nabytą praktyką zawodową mogą sprostać zadaniom występującym w zakładach produkcyjnych i na placu budowy. Tak więc sądzę że obecny stan prawny nie jest przemyślany, podjęty "za biurka" pod określonego adresata - urzędasa. Mam nadzieję że osoby odpowiedzialne za ustawodawstwo w tym zakresie zrozumieją że praca administracyjno-biurowa zdecydowanie różni się od tej na budowie czy też w obiektach energetycznych. Pozdrawiam (2008-12-15)

Maciej Ś.: "Jarosław", małe sprostowanka - tzw. "podyplomowiec" z zakresu bhp (a wcześniej historyk, a może nawt magister kontrabasu - z takim się też spotkałem) nie staje się specjalistą z wtorku na środę po otrzymaniu świadectwa ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bhp. Aby osiągnąć możliwości takiego awansu musi przeżyć co najmniej 1 rok na etacie st. insp. ds. bhp. Tenże rok jest rokiem praktyki i nabywania (a może nawet nabycia) doświadczenia. Po roku może, ale nie musi. osiągnąć awans na stanowisko specjalisty ds. bhp. W życiu jednak takie oczekiwanie trwa nieco dłużej. Takie zazdroszczenie z przejawem "troski" o stan bhp bardzo często towarzyszy "starym" behapowcom i technikom bhp. - - - Ponadto, wraz z nową (aktualną) Konstytucją z 1997 r. zarządzenia nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa, co "doświadczony" i wieloletni behapowiec wiedzieć powinien. Pozdrawiam i życzę więcej spokojnego optymizmu. (2008-12-15)

Jarosław: Oj Macieju, Macieju chciało by się powiedzieć. Twoja troska nie budzi żadnych wątpliwości że dotyczy osób bez odpowiedniego przygotowania zawodowego. Owszem, wspomniana konstytucja czy zarządzenie na to niestety zezwala, ale gdzie tu prawo pracodawcy, który chciałby mieć swobodę w wyborze bhp-ca. A przecież w myśl zapisu KP to on odpowiada za stan bhp w swoim zakładzie pracy. A tak już na marginesie, to rok czy dwa praktyki przy kontrabasie nie uczyni mistrza gry na puzonie. A czasami p. Macieju jest potrzeba w naszej pracy gry na wszystkich instrumentach. Myślę również że obawa przed konkurencją doświadczonych bhp-ców nie jest tutaj uzasadniona. Pozdrawiam (2008-12-17)

Maciej Ś.: W końcu to pracodawca jest selekcjonerem, a i PIP może go to takiej selekcji zdopingować. Zatem nie zazdrośćmy tym, którzy mają odwagę (lub brak samokrytyki i kompleksów) podejmować się tzw. wyzwań. "Życie" ich zweryfikuje, a gwarancji, że kandydat jest doskonały (praktyka, referencje i co by tam jeszcze) i sobie poradzi "bez problemów" nie ma nigdy. (2008-12-17)

Pracodawca: Najwyższa Izba Kontroli uważa, że ponad połowa uczelni wyższych w Polsce przyjmuje na studia podyplomowe osoby bez tytułu magistra. NIK podaje, że ponad 50 proc. uczelni przyjmowała na studia podyplomowe osoby, które nie posiadały dyplomów magisterskich bądź licencjackich. Kontrola wykazała, że na niektóre uczelnie na studia podyplomowe były przyjmowane osoby, które nie spełniały wymaganych kryteriów, jak obowiązek wykształcenia w odpowiednim kierunku lub wykonywanie określonego zawodu. W związku z powyższym zatwierdzonego kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy na studiach nie ma jak do tej pory, a studia podyplomowe dla chętnych istnieją bez względu na ich legalność i nie dają żadnych uprawnień i podstaw do stanowiska specjalisty. (2008-12-17)

Jędrek: NIK może uważać-jednak studia podyplomowe w dziedzinie BHP + roczna praktyka w służbie BHP =specjalista ds BHP.Lepszy lub gorszy.Rozporządzenie jasno określa kwalifikacje. (2008-12-17)

Maciej Ś.: "Pracodawca" (ten powyżej), to typowy pracodawca - czyli gamoń i chyba...nieuk, lub niekumaty. (2008-12-17)

Karol: A tak na marginesie, środowisko aktosrkie wybroniło się z konieczności posiadania przez aktora wyższego wykształcenia kierunkowego, podobnie jest w branzy budowlanej . Tylko służby BHP nie dotyczyła zasada ,,ochrony praw nabytych". Świadczy to o słabości tego środowiska lub o celowym dzialaniu osób które w Ministerstwie parły do tego a teraz słuch o nich zaginął (2008-12-21)

Jędrek: Każdy aktor,czy budowlaniec musi wcześniej czy później spotkać na swej drodze zawodowej behapowca.Behapowiec nie musi spotkać tych powyżej. (2008-12-22)

P.K.: Behapowiec to teatr jednego aktora.Aktorzy graja marnie coraz marniej. Nawet podwyzszenie kwalifikacji nic im nie pomoże. (2008-12-22)

Bobo: Nie zgadzam się ze stwierdzeniem że bhapowcy "grają coraz marniej".Bo nie grają oni solo.Wszystki zależy do jakiego zespołu trafią. A zespół to dyrygent- dyrektor oraz inni intrumentaliści jak kierownicy oddziałów, sekcji i wreście załoga.Jeżeli bhpowiec ma poczucie własnej wartości i posiada odpowiednią wiedzę oraz dar przekonywania innych do swoich racji może z czasem zdobyć wysoką pozycję cenionego pracownika. Z wypowiedzi niektórych osób po średniej czy wyższej uczelni wynika że na temat bezpieczeństwa pracy i ich pracy w tym zawodzie wiedzą bardzo mało albo wcale. Świadczy to tylko niedobrze o tej szkole że nie przekazała podstawowej wiedzy z zakresu bhp. Podobnie jest z nauką geografii,znamy prawie cały świat a nie znamy własnego regionu. (2008-12-25)

Marian: Nikomu nie pomogą żadne studia wyższe, nawet podyplomowe, jeśli(2008-12-28)

Maciej Ś.: Panie "Maryjanie", walnij pan ten przepis na zabezpieczenie przyszłości(2008-12-28)

Marian: Szanowny Panie Macieju Ś. Przepis opiera się na zasadzie(2008-12-28)

Maciej Ś.: Rewelacja, jestem pod wrażeniem. Jakoś to(2008-12-28)

Marian: Rozumiem, że jest to propozycja dla wszystkich, ale nie(2008-12-28)

Marian: Czy ktoś jest na tyle bezczelny, że próbuje sprawdzać(2009-01-23)

:)) 8 !: Panie Marianie u Maciusia JAKOŚ to już jest bo(2009-01-25)

Marian: Mnie do tej szczęśliwej chwili brakuje z 10 lat(2009-01-25)

Maciej Ś.: ":)) 8 !: " - jeśli już podejmujesz próbę(2009-01-25)

Marian: Sz. P. Maciej Ś. Uprzejmie infomuję, że tzw. dane(2009-01-25)

Maciej Ś.: Masz problemy z kojarzeniem (syntezą danych dostępnych) - zatem(2009-01-25)

Maciej Ś.: PS. Do konfabulacji nie są potrzebne żadne dane -(2009-01-25)

Marian: Łoj Macieju Macieju. Łoj nie traćwa nadziei, że i(2009-01-26)

Maciej Ś.: "Śmiechu warte" - > "niosący kaganek(2009-01-26)

Marian: Właśnie wyszedłem z pomroczności jasnej i wchodzę w pomroczność(2009-01-26)

Maciej Ś.: Chętnemu nie dzieje się krzywda. Radź sobie(2009-01-26)

Marian: Stara rzymska zasada. Sam jak palec? Ciemność widzę, widzę(2009-01-26)

Maciej Ś.: Chyba popsuł się kaganek i "oświata"(2009-01-26)

Marian: Iluminacja. Jak widać jest to sprawa oleum, co było(2009-01-26)

Bogdan...: Panie dr. Stukowski, może kilka słów o specjalistach spoza(2009-01-27)

H.K: „"Ważne problemy bhp" to indeks zagadnień bhp, o które(2009-03-08)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58641937