ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp

Na pytania czytelników, przesłane do resortu pracy za pośrednictwem redakcji, otrzymaliśmy odpowiedzi z Departamentu Prawa Pracy w MPiPS:

1. Mam wątpliwości co do poprawności wystawiania zaświadczeń ukończenia szkolenia okresowego zorganizowanego w formie samokształcenia kierowanego (m.in. dla pracodawców, osób kierujących pracownikami, kadry inżynieryjno technicznej i pracowników administracyjno biurowych). Szkolenie realizowane jest drogą elektroniczną i częściowo poprzez krótkie spotkanie (2-4 godzinne) z uczestnikami. Najpierw wysyłam opracowane materiały, z którymi uczestnicy się zapoznają. Później spotykamy się i omawiamy najważniejsze tematy oraz wątpliwości; szkolenie kończymy testem. Po zakończeniu szkolenia wystawiam zaświadczenie. Na drugiej stronie wpisuję program, który jest zgodny z materiałami, które przesłałem, ale problem zaczyna się z godzinami. Nie jestem w stanie ustalić, ile czasu uczestnik poświęcił na zaznajomienie się z materiałami. W 100% sytuacji wpisuję nieprawdę! Proszę o pomoc.

2. W firmie, którą obsługuję, inspektor pracy podczas kontroli zarzucił, że błędnie wypisałem zaświadczenia okresowe, ponieważ jako organizatora wpisałem swoją jednoosobową firmę, a nie pracodawcę, którego pracownicy brali udział w szkoleniu. W wystąpieniu inspektor napisał, że zaświadczenie jest wystawione niezgodnie z § 4 pkt. 1 rozporządzenia MGiP z 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Mam wątpliwości, co do słuszności wniosku inspektora, proszę o wyjaśnienie tego problemu.

ad. 1. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być wydane według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). W przypadku organizowania szkolenia w formie samokształcenia kierowanego - formę tę należy wpisać na stronie 1 zaświadczenia, natomiast na stronie 2 należy wpisać liczby godzin zajęć teoretycznych (wykładów) i praktycznych (ćwiczeń) przewidzianych w szczegółowym programie szkolenia, przy czym liczby te nie powinny być mniejsze niż określone w odpowiednim ramowym programie szkolenia załączonym do ww. rozporządzenia. Sposób przeprowadzenia szkolenia w formie samokształcenia kierowanego powinien być określony w szczegółowym programie szkolenia.

ad. 2. Zgodnie z § 16 ust. 3 ww. rozporządzenia - zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być wydane przez organizatora szkolenia, a więc:

- przez pracodawcę - jeśli organizuje i prowadzi szkolenie pracowników przez niego zatrudnionych,

- przez zewnętrzną jednostkę organizacyjną, prowadzącą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, jeśli pracodawca zlecił jej przeprowadzenie szkolenia pracowników.

Zaświadczenie podpisywane jest przez osobę upoważnioną przez organizatora szkolenia.

Magdalena Klimczak Nowacka
zastępca dyrektora departamentu

Dodaj swój komentarz


Rafał : Taka odpowiedź że właściwie nic nie wnosi (2010-04-13)

Kancelista: Drogi Rafale, jeżeli uważasz, że ta odpowiedź "nic nie wnosi" to sugeruję przerzucić się na lżejszy periodyk typu "Miś" lub "Nasze Przedszkole". (2010-07-05)

Piotr P.: Taka odpowiedź niczego nie wyjaśnia a sugeruje że sam pracodawca ( jako organizator szkolenia) nie ma prawa podpisać zaświadczenia i że ma to prawo zrobić tylko osoba przez niego upoważniona. To kompletny nonsens bo przecież pracodawca może nie chce kogoś upoważniać tylko sam podpisywać zaświadczenia. A co gdy to mała firma do 10 osób i sam pracodawca pełni u siebie funkcję bhp-owca ?? Ma sam sobie pisać upoważnienia? Czemu zresztą PIP wymyśla że to ma podpisywać bhp-owiec ? A co kadrowiec nie może być upoważniony? W dużych firmach szkoleniowych i tak zaświadczenia podpisuje jej właściciel a nie wykładowca bhp i jakoś PIP nie czepia się. To o co w takim razie chodzi inspektorom PIP? Tylko o własną statystykę i nagrody w PIP za ilość stwierdzonych "nieprawidłowości"!!!! (2012-09-30)

Maciej Ś.: Te "problemy" (podpisy na zaświadczeniu), to "mały pikuś". Kiedyś (na poważnym forum zorganizowanym w celu dyskusji projektów zmian w przepisach) zwróciłem się do obecnych tam "mądralińskich" z pytaniem - kto podpisuje realizację zagadnienia/tematu w dzienniku zajęć w sytuacji, gdy szkolenie prowadzone jest w formie (choćby tylko w części) samokształcenia kierowanego? Oczywiście pytanie ugrzęzło w pustce, bo nikt nie próbował nawet silić się na odpowiedź. Porada - "róbta co chceta" (albo - jak chceta) i nie oczekujcie, że minister, czy nawet GIP, udzieli wam jednoznacznej odpowiedzi, bo twórcy rozporządzenia sami nie wiedzą, co mieli na myśli tworząc przepis. A jeśli jakich upierdliwy IP ma swoją pomrocznoś jasną (czy ciemną) w danej kwestii, to nie próbujcie z nim dyskutować,bo i tak nie zrozumie argumentów. Zróbcie mu "dobrze", tak jak sobie życzy (wymusza) - to dla waszego świętego spokoju. (2012-09-30)

ferdek: Kurde, "niy mota" innych problemów?? Pytającemu , Rafałowi i Piotrowi to nigdy gitara nie zagra co najwyżej z..p....i e dzi, tyle kurde! Atestowi, to nawet dziwię się, że takie dziwolągi zamieszcza w pytaniach czytelników!!! (2012-10-01)

JOLA: NA KAZDE PYTANIE MOZNA UDZIELIC ODPOWIEDZI POD WARUNKIEM ŻE ZNA SIĘ TĘ ODPOWIEDZ BO....JAK KTOŚ NIE UMIE UDZIELIC KONKRETNEJ ODPOWIEDZI TZN. ŻE JEJ NIE ZNA..... (2015-09-04)

Marek M.: Ważne, że szkolenie się odbyło. Nie wypełniłeś kwitów na lipę, przedyskutowałeś z pracownikami, uświadomiłeś ich tym samym o zasadach, zagrożeniach , prawach i obowiązkach. Przeprowadziłeś test i wykazałeś to w dokumentach. Z reszty jak trzeba będzie to się wytłumaczysz i unikniesz ew zarzutów prokuratorskich (jakby co). I o to chyba głównie chodzi. Prawda? (2017-02-12)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58520643