ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Pracodawca - honorowy krwiodawca

Czytelnik pyta o kwestie związane z honorowym krwiodawstwem: Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą (od 9 miesięcy), a jednocześnie honorowym krwiodawcą. ZUS odpowiedział mi, że nie wypłaci mi zasiłku chorobowego, gdyż zaświadczenie otrzymane w punkcie krwiodawstwa jest usprawiedliwieniem nieobecności, a nie dokumentem do wypłaty zasiłku chorobowego! Czy to pracodawca ma płacić z własnej kieszeni (pierwsze 33 dni nieobecności w roku?). Zaświadczenie winno być wg ZUS wystawione przez lekarza na zwykłym druku. Dlaczego Punkt Krwiodawstwa wystawia zaświadczenie, którego nie akceptuje ZUS - i czy ja mam płacić sam sobie?

Przedstawione przez Czytelnika pytania wynikają z nieporozumienia. Przede wszystkim ZUS nie ma nic wspólnego z honorowym krwiodawstwem i nie wypłaca też z tego tytułu żadnych świadczeń. Dzień wolny od pracy, w którym krwiodawca oddaje krew, nie jest przecież spowodowany niezdolnością do pracy wskutek choroby, z tytułu której przysługiwałby zasiłek chorobowy. Zaświadczenie o oddaniu krwi - wydane przez stację krwiodawstwa - jest dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy i zarazem potwierdzającym uprawnienie pracownika do zwolnienia od pracy w danym dniu i przedkładane jest pracodawcy. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje też prawo do wynagrodzenia obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Odnosi się to wyłącznie do pracowników.

Bezzasadne jest również powoływanie się Czytelnika na przepisy art. 92 kodeksu pracy, gdzie jest mowa o 33 dniach niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym, za które pracodawca wypłaca tzw. wynagrodzenie chorobowe. Przepisy te nie mają tu w ogóle zastosowania. Dzień oddawania krwi nie jest w żadnym wypadku wliczany do tego 33 dniowego limitu niezdolności do pracy, nie jest to przecież niezdolność do pracy z powodu choroby. Uregulowania te dotyczą też wyłącznie pracowników, a w żadnym wypadku osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek.

W świetle art. 9 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (DzU nr 106, poz. 681 ze zm.) osoba prowadząca działalność gospodarczą, będąca honorowym krwiodawcą, mogłaby ewentualnie dochodzić zwrotu utraconego zarobku w związku z oddawaniem krwi oraz kosztów przejazdu do właściwej jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi (stacji krwiodawstwa).

FM


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58506348