ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej

Pan W.R. prosi o rozwianie wątpliwości dotyczących kwalifikacji, jakie musi posiadać osoba prowadząca szkolenie okresowe w dziedzinie bhp: W poradnikach i czasopismach poświęconych tematyce bhp przewija się teza, że do prowadzenia bloku tematycznego z zakresu ochrony przeciwpożarowej należy ukończyć specjalistyczne szkolenie organizowane przez PSP. Co więcej, podczas kontroli przeprowadzanych przez PSP (powołując się na art. 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej) żąda się od prowadzącego szkolenie, aby wykazał się świadectwem ukończenia takiego specjalistycznego szkolenia. Z części opinii, prezentowanych m.in. na łamach ATESTU, wynika, że takie podejście jest nadinterpretacją prawa.

Trzymając się ściśle litery prawa, przepisy ustawy z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r., nr 147, poz. 1229 ze zm.) nie nakładają na pracodawcę obowiązku zapoznania pracownika z problemami ochrony przeciwpożarowej. Nakładają natomiast obowiązek (stanowi o tym art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy) zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, przy czym obowiązek ten dotyczy wyłącznie "właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu". Zatem podmiot niebędący właścicielem (np. pracodawca będący najemcą budynku) takiego obowiązku nie ma. Odmiennie reguluje tę materię wydane na podstawie tejże ustawy rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 80, poz. 563). W myśl przepisów § 6 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia, właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów (a zatem i pracodawcy) bądź ich części, stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego zawierające (...) pkt 6 - sposoby zaznajamiania użytkowników obiektu z treścią przedmiotowej instrukcji oraz z przepisami przeciwpożarowymi. Instrukcja nie jest wymagana, jeśli (stanowi o tym § 6 ust. 4 rozporządzenia) w obiekcie nie występuje strefa zagrożenia wybuchem, a ponadto kubatura budynku lub jego części, stanowiącej odrębną strefę pożarową, nie przekracza 1000 m3 (budynku inwentarskiego - 1500 m3), a powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek nie przekracza 1000 m2. Jak widać z powyższego, przepisy nie narzucają sposobu zaznajamiania użytkowników obiektu (czyli również pracowników) z treścią instrukcji i przepisami ppoż., wymagają jedynie, aby sposoby te określić. Nie ma zatem żadnych przeszkód, aby owo "zaznajomienie" stanowiło element szkolenia w zakresie bhp, zwłaszcza że ramowy program instruktażu ogólnego (cz. I, pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 204 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp - DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.) przewiduje temat "Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru". Temat ochrony przeciwpożarowej przewidziano również w ramowych programach szkoleń okresowych. Osobnym problemem są kwalifikacje wykładowców realizujących ten temat. Cytowane powyżej przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej traktują zapoznawanie pracowników z przepisami ppoż., jako jedną z czynności z zakresu ochrony ppoż. Jednocześnie przepis art. 4 ust. 2b ustawy stanowi, że osoby, wykonujące te czynności, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa. Organizator szkolenia powinien zatem zapewnić wykładowcę o wymienionych kwalifikacjach.

AS

Dodaj swój komentarz


Maciej Ś.: Korzystanie z usług w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest dobrowolne - tak stanowi art. 8 ustawy o ochr. p.poż. Zapoznanie z przepisami, np. z Instrukcją ochr. p.poż. jest utożsamione ze szkoleniem, to zaś (zapoznanie) jest wykonywaniem czynności z zakresu ochrony p.poż. - - - Przy dobrowolności korzystania z usług (vide art. 8.) KONIECZNE JEST jest posiadanie inspektora ochrony p.poż. jako pracownika lub, przy jego braku - KONIECZNOŚĆ zapewnienia (czyli KORZYSTANIA z usług) kwalifikowanego wykładowcy WBREW DOBROWOLNOŚCI tegoŻ korzystania. - - - To jest porypane, po prostu... (2009-06-08)

ZZIITBHP: Może Główna Komenda Państwowej Straży Pożarnej poda w którym leksykonie zawarto interpretacje, że informowanie pracowników o przepisach przeciwpożarowych to czynność przeciwpożarowa bo z Ustawy to nie wynika. (2009-06-14)

Jędrek: Lecz wynika z ,,mniemanologii" kontrolujących z PSP. To jest na prawdę PORYPANE!!! (2009-06-14)

RRRRRRRRRRRRRRRRRR: Porypane i to jeszcze jak ... (2013-10-22)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58508295