ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Obowiązki pracodawcy

Pan Adam M. prosi o wyjaśnienie: Dlaczego "Dziennik Zachodni" nie zaopatruje swoich doręczycieli gazet w napoje chłodzące w dni upalne i ciepły posiłek zimą? Czy doręczycielom przysługuje bilet za przejazd, gdy po skończonej pracy mają np. dziewięć kilometrów do domu?

Zgodnie z § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j.: DzU z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) pracodawca jest zobowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić, oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Stanowiska pracy, na których zatrudnieni pracownicy powinni otrzymywać posiłki i napoje, ustala pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników, gdy organizacja związkowa nie działa.

W celu ustalenia, czy na zajmowanym przez Pana stanowisku pracy przewidziane jest dostarczanie napojów, konieczne byłoby zapoznanie się z ustaleniami regulaminu pracy lub innymi dokumentami zakładowymi dotyczącymi organizacji pracy.

Problem zwrotu kosztów dojazdu do miejsca zatrudnienia, podobnie jak wyżej, można wyjaśnić po zapoznaniu się z treścią regulaminu pracy, innymi dokumentami zakładowymi dotyczącymi organizacji pracy lub postanowieniami układu zbiorowego - jeśli firma, w której Pan pracuje objęta jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Kodeks pracy nie reguluje zasad finansowania kosztów przejazdu pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem zatrudnienia.

D. T.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58507524