ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Okulary, badania, uprawnienia

Czytelnik W. R. pyta:
1. Jak często zakład pracy powinien(może) refundować pracownikowi zakup okularów korygujących do pracy przy komputerze?
2. Czy na każdą prośbę pracownika, który posiada aktualne zaświadczenie lekarskie, pracodawca ma obowiązek skierowania go na ponowne badanie, np. okulistyczne?
3. Czy pracownik zatrudniony na etacie inspektora bhp może posługiwać się pieczątką "specjalista ds. bhp", jeżeli taki tytuł przysługuje mu, zgodnie z obowiązującymi przepisami?
4. Pracodawca zatrudniający ponad 200 pracowników powierzył pełnienie obowiązków inspektora bhp pracownikowi posiadającemu studia podyplomowe w zakresie bhp. W umowie o pracę napisał: "wykonuje obowiązki inspektora gospodarczego i inspektora ds. bhp". Pracodawca nie określił wielkości etatu, nie podał też, że tworzy komórkę bhp. Czy taki zapis jest zgodny z § 1.1 i 3 rozporządzenia RM w sprawie służby bhp?

ad. 1. Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniami lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (...) wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Częstotliwość oraz wartość refundacji zależy od ustaleń przyjętych u danego pracodawcy. Zasady te powinny zostać zapisane w regulaminie pracy lub innym dokumencie dostępnym dla pracowników, stanowiącym źródło prawa wewnątrzzakładowego.

ad. 2. Częstotliwość oraz zakres badań lekarskich pracowników uregulowany jest w rozporządzeniu MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.). Lekarz przeprowadzający badanie może jednak zarówno poszerzyć zakres badań, jak i wyznaczyć krótszy termin następnego badania.

Zgodnie z art. 12 ustawy o służbie medycyny pracy (zm.: ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy (DzU z 12 grudnia 2008 r., nr 220, poz. 1416) badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników (...) wykonywane są na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Ponowne badanie okresowe pracownika nie może zostać zatem wykonane na jego prośbę, lecz:

zgodnie z harmonogramem badań, wynikającym z umowy zawartej przez pracodawcę z jednostką medycyny pracy,

oraz z uwzględnieniem zaleceń lekarza przeprowadzającego bezpośrednio badania danego pracownika.

ad. 3. Zgodnie z § 4.1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 2004 r. w sprawie służby bhp (DzU nr 246, poz. 2468) pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów ds. bhp. Status zatrudnienia powinien być zgodny z posiadanym poziomem kwalifikacji zawodowych. Jeśli czytelnik spełnia kryteria kwalifikacyjne dla specjalisty ds. bhp, to fakt ten powinien zostać uwzględniony przez pracodawcę i znaleźć odzwierciedlenie w angażu. Treść pieczątki podpisowej należy jednak uzgodnić z pracodawcą, gdyż na terenie zakładu pracy czytelnik nie reprezentuje siebie, lecz zatrudniający go podmiot gospodarczy.

ad. 4. Zgodnie z art. 23711 § 1 kodeksu pracy oraz § 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 2004 r. w sprawie służby bhp (DzU nr 246, poz. 2468), pracodawca zatrudniający powyżej 100 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę bhp albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Jeśli w umowie o pracę wpisano zakresy obowiązków dla 2 stanowisk pracy, w tym "inspektora ds. bhp", a tym samym pracodawca zdecydował się na zatrudnienie w tej komórce pracownika służby bhp, to zgodnie z cyt. wyżej przepisami, należało określić wymiary etatów przewidzianych dla obu funkcji.

Poruszana przez czytelnika kwestia obowiązku tworzenia lub nie komórki bhp przez pracodawcę jest sprawą organizacji wewnętrznej przedsiębiorstwa i nie dotyczy umów zawieranych z pracownikami.

D. T.

Dodaj swój komentarz


Zygmunt S.: w stosunku do ad.2 nieprawdą jest, że na prośbę pracownika nie można wykonać ponownego badania niż to wynika z z harmonogramu badań i zaleceń lekarza - bo w § 1 pkt 4 lit. b), c), f) i g) rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r.sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników...., mówi o przypadkach wysłania przez pracodawcę na dodatkowe badania (poza terminami badań okresowych) z chwilą zgłoszenia przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy z powodu: – konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika (art. 55 § 1 Kodeksu pracy), – stwierdzenia, że ze względu na stan ciąży kobieta nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej (art. 179 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy), – stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 Kodeksu pracy), – stwierdzenia niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, lecz nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów (art. 231 Kodeksu pracy). (2010-01-21)

Maciej Ś.: Od lat nie używa się w przepisach prawa takiego pojęcia jak "grupy inwalidzkie", a wskazywanie do takiego przypadku Kodeksu pracy jest błędne. - - - Ponadto bez sensu jest pisanie "...doi ad.", i do tego z kropką po "ad", skoro "ad" znaczy dosłownie tyle, co "do". (2010-01-23)

Zygmunt S.: Panie Macieju Ś. jak chcesz cokolwiek poprawiać to popraw przytoczone przepisy prawa. Autor odpowiedzi na pytania czytelnika posługiwał się przepisami prawa … póki co obowiązującego i tymi samymi posłużyłem się i ja wskazując na błędną interpretację. Bo prawda jest taka, że pracownik na własną prośbę może być skierowany na dodatkowe (poza terminami) badania profilaktyczne. Ale jak się cyt.: „doi ad.” to reszty nie widać…….. (2010-02-03)

Maciej Ś.: W "ad. 2." (pisownia oryginalna) jest (m. in.) zdanie: "Ponowne badanie okresowe pracownika nie może zostać zatem wykonane na jego prośbę, lecz: /.../" (to cytat autora wyjaśnienia, czyli "D. T.". - - - I w tym przypadku autor (D. T.) ma rację. - - - Co do "grup inwalidów" (pisownia oryginalna "Zygmunta S") to stwierdzenie w moim wpisie jest słuszne. - - - I to by było na tyle. (2010-02-04)

Zygmunt S.: W pierwszym komentarzu jest przytoczona dokładna wykładnia problemu (prawna- nie moja) ad.2. Jeśli Macieju S. nie potrafisz czytać i interpretować dokumentów i przepisów prawa, to si ę do tego nie zabieraj .... i to by było na tyle. (2010-02-07)

Maciej Ś.: "Zygmuncie S." - pierwszy komentarz (wpis) pochodzi od ciebie. Z ostatniego komentarza (też twojego - powyżej) wynika niezbicie, że jest to jedynie słuszny komentarz. Przy takiej argumentacji podwijam ogon pod siebie, wchodzę pod stół i nawet nie mruczę. Argument jest nie do przebicia. - - - Ale na własny użytek mam swój pogląd. (2010-02-07)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58513296