ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zwrot kosztów delegacji w przypadku umów cywilno prawnych

Pan J.K. pyta: Jestem zatrudniony w firmie na stanowisku starszego inspektora ds. bhp. Na służbie bhp nie ciąży obowiązek szkolenia okresowego w dziedzinie bhp. Dlatego pracodawca zlecił mi na podstawie umowy szkolenie pracowników. Ale w umowie jest zapis "Wykonawcy nie przysługuje zwrot jakichkolwiek wydatków poniesionych w celu wykonania zamówienia. Wynagrodzenie określone w rachunku wyczerpuje całkowicie zobowiązanie zamawiającego na rzecz wykonawcy z tytułu wykonywanych przez niego usług objętych danym rachunkiem". Pracodawca odmówił mi zwrotu kosztów za delegację służbową, którą wystawił mi na ww. szkolenia.

Szkolenia okresowe bhp, zgodnie z zapisami Rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 2004 r. w sprawie służby bhp (DzU nr 246, poz. 2468) istotnie nie należą do zakresu działania pracownika służby bhp. Jeśli jednak pracodawca chciał powierzyć wykonanie takiego zadania Czytelnikowi, powinien, jak w opisanej sytuacji, zawrzeć z nim dodatkową umowę cywilno-prawną. Wszelkie zobowiązania stron ustalane są wówczas w drodze umownej Jeśli wykonanie zobowiązania (przeprowadzenie szkolenia) miało miejsce poza siedzibą zamawiającego i wiązało się z koniecznością dojazdu, to strony powinny były w umowie określić wysokość dodatkowych kosztów z tym związanych. Składając podpis jako strona umowy, wykonawca zaakceptował ustaloną kwotę oraz przyjął do wiadomości fakt, że w ustalonym wynagrodzeniu zawarte są wszystkie możliwe koszty. Dodatkowe wystawienie delegacji służbowej na pracę wykonywaną w ramach umowy cywilno-prawnej, w której określono już wysokość wynagrodzenia jest nieprawidłowe, gdyż stwarza sytuację, w której wykonawca zostałby podwójnym beneficjentem.

Zgodnie z przepisami, uprawnienie do zwrotu kosztów delegacji może wynikać:

- bezpośrednio z przepisów prawa,

- z zawartej umowy.

W przypadku umowy o pracę, podstawą wypłacenia świadczeń są odpowiednie przepisy prawa pracy. W przypadku wykonawców umów cywilno-prawnych, roszczenia do otrzymania delegacji opierać należy bezpośrednio na treści zawieranych umów. Umowa może przewidywać świadczenia wyższe jak i niższe od przewidzianych ustawowo, jak również może pomijać w ogóle takie świadczenia. Fakt, że umowa została zawarta z własnym pracownikiem nie ma tu znaczenia.

D. T.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2010

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58512732