ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wypadki

Wypadki

Wypadki przy pracy

Prezentujemy wybrane wypadki zgłoszone w ciągu ostatnich miesięcy do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

<<< Poprzednie

 

Następne >>>

Listopad 2021

Woj. kujawsko-pomorskie: Na terenie budowy pracownik wykonywał prace na dachu. W trakcie pracy mężczyzna poślizgnął się i upadł z wysokości około 4 m na niższy poziom. Doznał urazu podstawy czaszki i złamania żeber.

Woj. kujawsko-pomorskie: Na terenie zakładu pracownik obsługiwał linię do produkcji lizaków. W trakcie podawania patyka drewnianego do masy zalewowej lizaka nastąpiło zacięcie patyka między formą a taśmą. Mężczyzna próbował usunąć zablokowanie ręką. Maszyna ruszyła, co spowodowało amputację palca wskazującego lewej ręki.

Woj. kujawsko-pomorskie: Na terenie zakładu zajmującego się recyklingiem samochodów pracownik demontował pojazd przebywając w kanale samochodowym. W trakcie pracy doszło do zapalenia się komory silnika auta. Po ugaszeniu pożaru w kanale samochodowym znaleziono zwęglone ciało poszkodowanego.

Woj. kujawsko-pomorskie: Pracownik zakładu obsługiwał linię technologiczną służącą do naklejania bezbarwnej folii zabezpieczającej powierzchnię dekoracyjną blachy. W trakcie pracy lewa ręka operatora przedostała się pomiędzy blachę a walec oklejający. Poszkodowany doznał złamania pięciu palców i zmiażdżenia mięśni lewej ręki.

Woj. łódzkie: Na terenie budowy pracownik stojąc na podeście rusztowania na wysokości około 7 m wykonywał prace związane z termoizolacją budynku. W trakcie pracy mężczyzna zachwiał się i spadł z podestu rusztowania na ziemię. Został przetransportowany przez pogotowie ratunkowe do szpitala, gdzie zmarł.

Woj. łódzkie: W sali sportowej pracownica stojąc na taborecie o wysokości około 0,30 m myła okna. W trakcie wykonywania zdania kobieta straciła równowagę i spadła na podłogę. Doznała pęknięcia podstawy czaszki.

Woj. małopolskie: Na terenie budowy pracownik stojąc na rusztowaniu wykonywał prace budowlane. W trakcie pracy doszło do złamania się podestu rusztowania, na którym stał mężczyzna. W wyniku zdarzenia pracownik spadł z wysokości około 3 m na podłoże doznając ciężkich obrażeń ciała.

Woj. małopolskie: Na terenie hali produkcyjnej operator wózka widłowego cofając najechał na prawą nogę pracownika znajdującego się za wózkiem. Poszkodowany doznał otwartego złamania nogi.

Woj. małopolskie: Pracownik budowy przemieszczając się po szalunkach na poziomie "0" rozciągał wąż do wody. Mężczyzna podszedł do krawędzi szalowanego stropu, stracił równowagę i spadł z wysokości około 3 m na niższy poziom wykonany z betonu. Doznał złamania kości pięty obu nóg i stawu skokowego prawej nogi.

Woj. małopolskie: Pracownik podczas próby przyłączenia kabla elektrycznego do skrzynki rozdzielczej nachylił się i dotknął głową elementu będącego pod napięciem. Doszło do porażenia prądem elektrycznym i w efekcie ciężkich obrażeń ciała.

Woj. mazowieckie: Na hali produkcyjnej pracownik zajęty rozprowadzaniem środka dezynfekującego na rękach wszedł prosto pod nadjeżdżający wózek elektryczny. Operator wózka nie zdążył zareagować i przejechał kołem wózka po prawej nodze mężczyzny. Poszkodowany doznał złamania kości śródstopia.

Woj. opolskie: Na terenie rzeźni doszło do zatkania rur kanalizacyjnych. W celu udrożnienia przykanalików pracodawca wydał polecenie pracownikowi, żeby udał się w kierunku przepompowni ścieków graniczącej z rzeźnią. Mężczyzna otworzył właz studzienki i po drabinie zszedł na dno bez przewietrzenia jej oraz bez pomiaru zawartości gazów kanalizacyjnych. Pracownik stracił przytomność po około 14 min przebywania w studzience. Zatruł się mieszaniną gazów (siarkowodoru i dwutlenku węgla). Został wyciągnięty przez pracowników i reanimowany do czasu przybycia karetki pogotowania.

Woj. podlaskie: Na terenie zakładu pracy zleceniobiorca obsługiwał prasę hydrauliczną. W czasie wykonywania pracy ręka mężczyzny znalazła się w strefie pracy maszyny i doznał zgniecenia palca.

Woj. podlaskie: Na terenie zakładu zleceniobiorca obsługiwał nożyce gilotynowe. W czasie obsługi maszyny lewa ręka mężczyzny przedostała się do strefy pracy noży. Doszło do obcięcia trzech palców.

Woj. podlaskie: W studzience kanalizacyjnej pracownik oczekiwał na otrzymanie transportowanego modułu (elementu studzienki). Moduł przenoszony przy użyciu wciągarki hydraulicznej uderzył w mężczyznę. Poszkodowany doznał urazu głowy.

Woj. pomorskie: Na terenie stoczni pracownik stojąc na drabinie wymieniał lampy. W trakcie realizowania zadania został porażony prądem elektrycznym - jego ręka zacisnęła się i odtrącił drabinę w celu jej uwolnienia. W wyniku zaistniałej sytuacji spadł z wysokości około 5 m doznając ciężkich obrażeń ciała.

Woj. pomorskie: Na terenie zakładu obsługującego tabor kolejowy pracownik czyścił wiaderko przy użyciu rozpuszczalnika. W trakcie tej czynności doszło do zapłonu rozpuszczalnika. Ogień ogarnął odzież mężczyzny przez co doznał poparzenia znaczniej powierzchni ciała.

Woj. pomorskie: Na terenie zakładu w wyniku awarii wentylatora chłodnicy pracownik wraz z dwoma współpracownikami weszli jeden po drugim na podest w celu dokonania naprawy. Podest załamał się i mężczyźni spadli z wysokości na ziemię doznając obrażeń.

Woj. pomorskie: Pracownik hali przemieszczał ster o masie około dwóch ton przy użyciu suwnicy zdalnie sterowanej z poziomu podłogi hali. Podczas realizacji zadania kolano mężczyzny znalazło się w przestrzeni pomiędzy stalową konstrukcją stojącą na posadzce hali, a transportowanym elementem. W wyniku zbliżenia się elementu przemieszczanego przy użyciu suwnicy do stalowej konstrukcji doszło do zmiażdżenia stawu kolanowego pracownika.

Woj. pomorskie: Pracownik tartaku obsługiwał wielopiłę. W trakcie przecinania listwy drewnianej doszło do odrzutu elementu obrabianego. Odrzucona listwa wbiła się w klatkę piersiową mężczyzny. Poszkodowany zmarł.

Woj. śląskie: Na terenie hali produkcyjnej pracownica i pracownik poszukiwali detali w wannach do fosforowania manganowego. W czasie pracy doszło do ochlapania kobiety i mężczyzny cieczą zawierającą substancję żrącą. W wyniku zdarzenia poszkodowana doznała podrażnienia spojówek obu oczu, a u poszkodowanego stwierdzono poparzenie chemiczne w okolicy brzucha.

Woj. śląskie: Na terenie zabytkowego budynku zleceniobiorca wykonywał prace remontowe. W czasie pracy doszło do zawalenia się ściany wewnętrznej, która przygniotła mężczyznę. W wyniku zdarzenia poniósł śmierć na miejscu.

Woj. śląskie: Na terenie zakładu pracownik przy użyciu szlifierki kątowej przecinał stalowy element. W trakcie pracy szlifierka wyślizgnęła się z rąk mężczyzny i uderzyła go w prawe przedramię. Doznał głębokiego przecięcia.

Woj. śląskie: W podziemnym wyrobisku na poziomie -1000 m dwóch pracowników wykonywało prace w rozdzielni elektrycznej. W trakcie realizowania zadania doszło do powstania łuku elektrycznego i oparzenia kończyn górnych i twarzy u obu poszkodowanych.

Woj. śląskie: W pomieszczeniu warsztatu pracownik testował przecinarkę taśmową. W trakcie realizowania zdania doznał urazowej amputacji części palca wskazującego lewej ręki.

Woj. świętokrzyskie: Na terenie budowy mężczyzna przenosił halogen w celu lepszego oświetlenia miejsca, gdzie miały być prowadzone prace budowlane. W trakcie wykonywania tej czynności doszło do porażenia pracownika prądem elektrycznym, w wyniku czego zmarł.

Woj. warmińsko-mazurskie: Na terenie leśnym pracownik czyścił zręby z podszytu przy użyciu kosy spalinowej. W trakcie tej pracy odciął sobie prawą nogę na wysokości podudzia.

(Źródło: GIP)

 

<<< Poprzednie

 

Następne >>>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58516793