ATEST Ochrona Pracy

23 lutego 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wypadki

Wypadki

Wypadki przy pracy

Prezentujemy wybrane wypadki zgłoszone w ciągu ostatnich miesięcy do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

<<< Poprzednie

 

Następne >>>

Marzec 2023

Woj. kujawsko-pomorskie: Na budowie operator koparki wykonując pracę zahaczył łyżką o gałąź drzewa znajdującego się w jej strefie pracy. Doprowadziło to do przewrócenia się maszyny. Pracownik nie zdążył uciec z kabiny i został przygnieciony. Doznał urazu głowy, klatki piersiowej oraz nogi.

Woj. kujawsko-pomorskie: Na budowie pracownik stojąc na rusztowaniu wykonywał prace budowlane. W trakcie realizowania zadania związanego z wznoszeniem budynku mężczyzna spadł z wysokości około 2 m na betonową posadzkę. Poszkodowany odniósł ciężkie obrażenia ciała i został przewieziony do szpitala.

Woj. kujawsko-pomorskie: Na terenie szkoły pracownik demontował ogrodzenie. W trakcie pracy jeden z elementów ogrodzenia uderzył mężczyznę w głowę. Doznał urazu w postaci rany ciętej skóry głowy.

Woj. lubuskie: Na terenie lasu pracownik przy użyciu pilarki łańcuchowej ścinał drzewo. W czasie ścinki doszło do niekontrolowanego upadku drzewa, które uderzyło mężczyznę w głowę.

Woj. mazowieckie: Na terenie firmy podczas sprawdzania ciśnienia w układzie chłodniczym urządzenia technicznego doszło do rozszczelnienia - rozerwania sprężarki, co doprowadziło do oderwania się jej dekla, który uderzył pracownika w głowę. Poszkodowany w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Woj. podkarpackie: Na terenie zakładu pracownik naprawiał mieszki (osłony) siłowników sterujących opuszczaniem i podnoszeniem klapy (burty) platformy samochodu ciężarowego. W czasie pracy mężczyzna odpiął od siłowników burtę naczepy, co doprowadziło do jej gwałtownego opadnięcia. Opadająca burta uderzyła mężczyznę w głowę. Poszkodowany w wyniku odniesionych obrażeń głowy zmarł.

Woj. podlaskie: W pomieszczeniu obieralni warzyw pracownik obsługiwał maszynę do obierania ziemniaków. W czasie pracy mężczyzna dotknął ręką obudowy maszyny i został porażony prądem elektrycznym.

Woj. pomorskie: Na terenie parafii dwóch mężczyzn wykonujących prace społeczne na rzecz wspólnoty kościoła montowało czujki pożarowe i oświetlenie awaryjne. Czujniki były instalowane na kasetonach ślepego sufitu wykonanych ze sklejki, pomiędzy belkami nośnymi. Ślepy sufit zamontowany był około 2 m poniżej właściwego stropodachu kościoła. W trakcie montażu mężczyźni przemieszczali się po powierzchni belek nośnych tuż pod stropem kościoła. Podczas operowania przy jednym z kasetonów stanęli na sąsiednim polu sklejki, co spowodowało załamanie się płaszczyzny pod ich ciężarem. W efekcie obaj spadli z wysokości około 10 m poziom posadzki ponosząc śmierć na miejscu.

Woj. pomorskie: Na terenie zakładu zajmującego się przeróbką drewna operator korowarki podawał bele do maszyny pracującej w trybie automatycznym. Podczas wykonywania tej czynności doszło do zakleszczenia się elementu i zatrzymania podajnika. Pracownik chcąc odblokować zakleszczoną belę stanął nogą na łańcuchu napędowym podajnika. W tym momencie doszło do odblokowania elementu i podajnik ruszył, co doprowadziło do zakleszczenia stopy pracownika przez łańcuch. Poszkodowany stracił trzy palce.

Woj. pomorskie: Pracownik zakładu produkcyjnego wykonywał prace remontowe polegające na szlifowaniu podstaw do belek tensometrycznych do zbiorników przy użyciu szlifierki kątowej. W czasie szlifowania metalowych elementów doszło do zapłonu czyściwa bawełnianego, nasączonego rozpuszczalnikiem znajdującym się na stanowisku pracy, a w następnej kolejności odzieży pracownika. Doprowadziło to do poparzenia II i III stopnia twarzy poszkodowanego.

Woj. warmińsko-mazurskie: Na terenie kotłowni młodociany pracownik wkładał opał do paleniska kotła na paliwo stałe. W czasie pracy nastąpiło cofnięcie się płomienia do pomieszczenia kotłowni powodując poparzenia twarzy stojącego w pobliżu ucznia.

Woj. warmińsko-mazurskie: Na terenie zakładu produkcyjnego pracownica obsługiwała linię pokryw silników. W czasie pracy doszło do awarii urządzenia. Operatorka pomagała automatowi przy usuwaniu usterki. W pewnym momencie ruchomy element maszyny przycisnął rękę kobiety powodując uraz prawej dłoni.

Woj. warmińsko-mazurskie: Zleceniobiorca miał wykonać prace porządkowe na terenie zakładu. Z nieznanych przyczyn wszedł na słupek rusztowania jezdnego i spadł z wysokości około 5 m na betonową posadzkę, doznając obrażeń głowy. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala.

Woj. wielkopolskie: Podczas wykonywania prac związanych z rozładunkiem towaru z samochodu, w chwili podnoszenia rampy wiatr zaczął porywać folię pakującą. Pracownik jedną ręką przytrzymał folię, w tym czasie druga ręka, którą podtrzymywał rampę, została przez nią przygnieciona.

(Źródło: GIP)

 

<<< Poprzednie

 

Następne >>>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2023

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 57586729