ATEST Ochrona Pracy

23 lutego 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wypadki

Wypadki

Wypadki przy pracy

Prezentujemy wybrane wypadki zgłoszone w ciągu ostatnich miesięcy do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

<<< Poprzednie

 

Następne >>>

Kwiecień 2023

Woj. kujawsko-pomorskie: W budynku kotłowni pracownik (palacz) w celu usunięcia awarii systemu podawczego udał się do pomieszczenia zasypowego zlokalizowanego nad kotłownią - z łopatą, by ręcznie uzupełnić zbiorniki przykotłowe. Po wejściu pracownika do pomieszczenia zasypowego, po około 16 sekundach nastąpiła eksplozja, a po kolejnych 2 sekundach doszło do eksplozji w sąsiadującym z nim pomieszczeniu filtrów na pył drzewny. Poszkodowany poniósł śmierć na miejscu.

Woj. małopolskie: Pracownik odśnieżał dach garażu firmy. Podczas wykonywania pracy mężczyzna spadł z wysokości około 3 m na ziemię. W wyniku zdarzenia doznał urazu kręgosłupa, klatki piersiowej, głowy (potylicy) oraz innych objawów neurologicznych związanych z urazem kręgosłupa.

Woj. małopolskie: Zleceniobiorca rozmieścił dziewięć ozonatorów w pomieszczeniach domu jednorodzinnego. Proces ozonowania trwał około dwóch godzin. Obsługujący ozonatory wszedł do budynku około pół godziny po zakończeniu ozonowania i przy użyciu zamgławiacza rozpoczął proces zamgławiania suchą mgłą. Zleceniodawczyni zaniepokoiła się dłuższą nieobecnością osoby, której zleciła wykonanie prac związanych z dezynfekcją pomieszczeń obiektu i postanowiła do niego wejść. W pomieszczeniu znalazła leżącego nieprzytomnego mężczyznę. Wyłączyła z sieci zamgławiacz, otworzyła okna i zadzwoniła po pogotowie. Lekarz stwierdził zgon poszkodowanego.

Woj. mazowieckie: Na terenie firmy zajmującej się recyklingiem pracownik obsługiwał maszynę do sortowania. W czasie pracy mężczyzna wpadł do wnętrza maszyny, w której został zmiażdżony.

Woj. mazowieckie: Na terenie zakładu w trakcie załadunku kontenera wypełnionego złomem na samochód wypadł element metalowy. Spadający element uderzył w głowę pracownika, który znajdował się w pobliżu samochodu. Poszkodowany doznał ciężkich obrażeń ciała.

Woj. podlaskie: Na terenie budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego zleceniobiorca wykonywał prace wykończeniowe na płycie balkonowej. W czasie realizowania zadania mężczyzna spadł z wysokości około 18 m na poziom gruntu. Doznał ciężkich obrażeń ciała.

Woj. podlaskie: Na terenie oczyszczalni ścieków pracownik naprawiał zawieszenie łyżki koparki. Podczas naprawy łyżka przygniotła i zmiażdżyła palec lewej ręki mężczyzny.

Woj. podlaskie: Pracownik hali produkcyjnej obsługiwał pilarkę do cięcia wzdłużnego drewna. Podczas pracy lewa ręka mężczyzny dostała się do strefy pracy tarczy pilarki. Operator doznał urazu palca w wyniku kontaktu z ostrą krawędzią tarczy.

Woj. podlaskie: Pracownik hali produkcyjnej przy użyciu frezerki frezował listwy drewniane. Podczas pracy doszło do zapalenia się pyłu drzewnego znajdującego się w maszynie. Przy próbie gaszenia pożaru przez operatora w powietrze wzniósł się pył znajdujący się obok maszyny, co doprowadziło do gwałtownego zapłonu mieszanki. Mężczyzna doznał poparzeń twarzy i rąk.

Woj. pomorskie: Na terenie budowy operator przy użyciu żurawia samojezdnego odstawiał wiązki stali o wadze około 2,5 tony na drewniane bale. W czasie wykonywania zadania transportowany ładunek przechylił się i zsunął z wysokości około 30 cm, uderzając w nogę mężczyznę.

Woj. pomorskie: Na terenie lasu pracownik okrzesywał drzewa. W czasie realizacji zadania na mężczyznę spadł konar. Pracownik doznał ciężkich obrażeń ciała.

Woj. pomorskie: Na wieży telekomunikacyjnej samozatrudniony wykonywał prace serwisowe. Podczas realizacji zadania spadł z wysokości na ziemię, ponosząc śmierć na miejscu.

Woj. śląskie: Na hali produkcyjnej pracownica obsługiwała szarpak do tkanin. W czasie pracy doszło do zablokowania wylotu gotowego produktu z maszyny. W celu udrożnienia wylotu kobieta wyłączyła maszynę i włożyła prawą rękę do otworu rewizyjnego. W tym momencie doszło do urazowej amputacji dwóch palców przez bęben szarpaka, który obracał się siłą bezwładności.

Woj. wielkopolskie: Na terenie firmy pracownica wrzuciła do pieca kawałek materiału zamoczonego wcześniej w oleju, co doprowadziło do gwałtownego wyrzutu ognia i poparzenia kobiety. Doznała oparzeń I i II stopnia twarzy i głowy, obu dłoni.

(Źródło: GIP)

 

<<< Poprzednie

 

Następne >>>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2023

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 57585188