ATEST Ochrona Pracy

20 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 11/2010

Sebastian Osadzin

Sebastian Osadzin
Sebastian Osadzin

W życiu stara się kierować, jak sam to nazywa, koncepcją zrównoważonego rozwoju. Jako młody menadżer, właściciel przedsiębiorstwa oraz pracownik służby bhp, stawia na swój rozwój oraz swojej firmy. Ale robi wszystko, by rozwój ten nie był okupiony brakiem czasu dla bliskich i dla siebie. Uważa, że we współczesnym świecie zbyt modny jest wszechobecny pęd ku karierze, sukcesom zawodowym, awansom oraz chęci powiększania swojego majątku. Nie chce uczestniczyć w "wyścigu szczurów", ma własny pomysł na życie, pracę i działalność. Według niego planuje i realizuje sprawy zawodowe, co z jednej strony pozwala mu unikać niezdrowej konkurencji, a z drugiej - konsekwentnie rozwijać swoją działalność.

Karierę w branży bhp rozpoczął już za czasów studenckich, za sprawą ojca, który, jako główny specjalista ds. bhp z ogromnym doświadczeniem i długim stażem, założył na początku lat 90. działalność gospodarczą, koncentrującą się głównie na świadczeniu usług z zakresu bhp oraz prawa pracy. W 1997 roku Sebastian Osadzin odbył kurs podstawowy dla służby bhp i zaczął w firmie ojca wdrażać się do tego trudnego zawodu. W roku 2001 ukończył studia dzienne na Politechnice Opolskiej na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Mając już wtedy sprecyzowane plany co do swojej zawodowej przyszłości, jeszcze w tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe o specjalności Zarządzanie bezpieczeństwem pracy w systemach człowiek-środowisko, realizowane wspólnie przez Politechnikę Wrocławską oraz Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Ponieważ praktyka pokazała, że wiele obszarów pracy behapowca dotyczy zarówno spraw bhp, jak i ppoż., uzupełniał swoją wiedzę także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Na początku swojej pracy zawodowej obowiązki służby bhp realizował głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach, działających w okolicach Zdzieszowic w województwie opolskim. W miarę upływu czasu firma, już pod kierownictwem Sebastiana Osadzina, znacznie się rozwinęła: zwiększył się zasięg jej działania na rynku (obecnie obsługuje firmy z całego kraju), pozyskano wielu nowych klientów, w tym kilka dużych przedsiębiorstw, rozszerzono ofertę usług, wychodząc szeroko poza standardowy zakres bhp. Praca z dużymi przedsiębiorstwami, np. z branży przemysłu ciężkiego, to był prawdziwy poligon - wspomina S. Osadzin - gdyż w takich przypadkach ma się do czynienia z wieloma zagadnieniami jednocześnie, od prac biurowych po prace w narażeniu na czynniki rakotwórcze, od ocen ergonomicznych po wypadki śmiertelne. Ale dzięki takiej praktyce dostrzegł dla siebie nowe możliwości. Jedną z nich jest tematyka badań kosztów wypadków przy pracy. Do zainteresowania się konkretnie tym tematem zachęcił go przed paru laty ówczesny okręgowy inspektor pracy w Opolu. Przyznaje, że jest to dla niego, bardzo wartościowy temat, bo sam jest jednocześnie pracodawcą i przedsiębiorcą. Mówienie o sprawach bhp przez pryzmat pieniędzy, w jego ocenie bardziej przemawia do przedsiębiorcy niż informacje o wskaźnikach statystycznych. Tematem kosztów S. Osadzin zajmuje się nadal. Podczas tegorocznej konferencji "Ocena ryzyka zawodowego a koszty działań naprawczych", zorganizowanej przez redakcję ATEST w Łopusznej, przedstawił referat nt. "Wykorzystanie doświadczeń z analizy kosztów wypadków przy pracy do prowadzenia działalności profilaktycznej", z dużym zainteresowaniem przyjęty przez uczestników.

Podczas swojej behapowskiej działalności, która trwa już 13 lat, był dwukrotnie wyróżniony przez Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Opolu. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie, a w 2007 roku zajął drugie miejsce w konkursie na Najaktywniejszego Pracownika Służby BHP. Natomiast w 2008 roku uzyskał certyfikat kompetencji personelu - specjalisty ds. bhp wydany przez CIOP-PIB. Obecnie w wyniku przekształceń własnościowych jest współwłaścicielem i zarazem Prezesem Zarządu SECURA Sp. z o.o., która to firma zatrudnia kilku pracowników oraz współpracuje z kilkunastoma specjalistami zewnętrznymi, świadcząc usługi m.in. z zakresu bhp, ppoż., szkoleń, ochrony środowiska, systemów zarządzania jakością, środowiskiem, bhp, HACCP.

Prywatnie jest szczęśliwym mężem oraz tatą dwóch wspaniałych synów. Ponieważ bardzo ceni swój wolny czas, stara się go spędzać najbardziej aktywnie jak to tylko możliwe: pracuje w ogrodzie, odbywa rodzinne wycieczki, pływa (to jego ulubiona dyscyplina sportu), biega, jeździ na nartach, gra w siatkówkę. Ostatnio doszła jeszcze nauka gry na pianinie.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2010

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58850302