ATEST Ochrona Pracy

27 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2019-04-10 11:41

29 wspaniałych miejsc pracy


9 kwietnia 2019 r. Great Place to WorkŽ ogłosił listę laureatów konkursu „Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2019”. Tegoroczne grono zwycięzców jest wyjątkowo liczne – wyróżnionych zostało aż 29 firm. W kategorii firm zatrudniających do 50 osób na pierwszym miejscu znalazł się polski oddział firmy American Express Services Europe Limited. W najliczniej reprezentowanej kategorii firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, zwyciężyła firma Prisjakt Poland, a najlepszym z najlepszych wśród firm dużych – powyżej 500 pracowników, okazało się Cisco Poland. W tym roku po raz pierwszy głównej liście laureatów towarzyszył ranking Najlepszych Miejsc Pracy dla Milenialsów. Najwyższe notowania wśród pracowników urodzonych po 1980 r. uzyskał polski oddział firmy Chatham Financial Europe Ltd.
Tegoroczna, już jedenasta, edycja konkursu Great Place to WorkŽ jest wyjątkowa z kilku powodów. Przede wszystkim prestiżowy tytuł Najlepszego Miejsca Pracy Polska 2019 udało się uzyskać rekordowej liczbie organizacji, bo jest ich aż 29. Co więcej, 11 z nich to debiuty na Liście. Pozostałych 18 laureatów to firmy, które już gościły na Liście w poprzednich edycjach. „To optymistyczna przesłanka na przyszłość” – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to WorkŽ w Polsce. „Coraz większej liczbie pracodawców udaje się z powodzeniem wprowadzać w życie politykę, której podstawą jest szacunek i wzajemne zaufanie w firmie. O skuteczności laureatów w trafianiu do serc pracowników niech świadczy fakt, że średnio 80% osób zatrudnionych w nagrodzonych w tym roku firmach jest gotowych potwierdzić, że ich firmy to ‘wspaniałe miejsca pracy’.”
W tym roku po raz pierwszy laureaci konkursu zostali wyłonieni spośród firm, które na wcześniejszym etapie uzyskały certyfikat Great Place to WorkŽ. Aby przekroczyć próg certyfikacyjny firma musi mieć jednoznacznie pozytywne notowania u pracowników: odsetek pozytywnych odpowiedzi w ankiecie pracowniczej Trust IndexŠ musi wynosić co najmniej 65%. Każda certyfikowana przez Great Place to WorkŽ firma jest automatycznie uwzględniana w konkursie na Najlepsze Miejsce Pracy. Ale aby zakwalifikować się na Listę, wskaźnik musi być jeszcze wyższy. Dodatkowo na końcową ocenę i ostateczny ranking wpływa ewaluacja przedstawionych przez firmę praktyk HR. Warto zaznaczyć, że pod każdą szerokością geograficzną w rankingach Great Place to WorkŽ opinia pracowników ma zawsze kluczowe znaczenie (stanowi 2/3 finalnej oceny).
Nieco odmienny niż w latach poprzednich jest także rozkład branż, spośród których wywodzą się laureaci. W tegorocznych badaniach udział wzięło 80 organizacji. Najliczniej reprezentowaną branżą jest IT (24%), drugie miejsce należy do sektora usług profesjonalnych (16%). Natomiast zeszłoroczni liderzy branżowi, firmy produkcyjne i handlowe, w tym roku zajęli odpowiednio trzecie (13%) i czwarte (11%) miejsce. Ich udział w „torcie branżowym” jest co najmniej dwukrotnie niższy, niż miało to miejsce uprzednio. Piąte miejsce należy do firm z sektora usług finansowych (10%), które co prawda zachowały tę samą pozycję jak rok temu, ale ich reprezentacja w badaniu jest wyraźnie w trendzie wzrostowym.

Kategoria firm zatrudniających poniżej 50 osób
1. American Express Services Europe Limited Sp. z o.o. Oddział w Polsce – Usługi finansowe i ubezpieczenia
2. SIX Global Services – Usługi profesjonalne

Kategoria firm zatrudniających poniżej 500 osób
1. Prisjakt Poland – Media – serwisy internetowe on-line
2. Microsoft Sp. z o.o. – Technologie informatyczne
3. SAS Institute Sp. z o.o. – Technologie informatyczne
4. Schibsted Tech Polska – Technologie informatyczne
5. Amgen w Polsce – Biotechnologia i przemysł farmaceutyczny
6. DKV Euro Service Polska Sp. z o.o. – Usługi profesjonalne
7. Chatham Financial Europe Ltd. Sp. z o.o. Oddział w Polsce – Usługi finansowe
i ubezpieczenia
8. Cadence Design Systems – Usługi przemysłowe
9. GROHE Poland – Usługi profesjonalne
10. Ramirent S.A. – Usługi – budownictwo
11. Firestone Industrial Products Poland – Produkcja
12. Adecco Poland – Usługi profesjonalne
13. Metropolitan Investment S.A – Budownictwo, infrastruktura i nieruchomości
14. Volkswagen Financial Services w Polsce – Usługi finansowe i ubezpieczenia
15. VFS Usługi Finansowe Polska – Usługi finansowe i ubezpieczenia
16. Amway Business Centre Europe Sp. z o.o. – Usługi profesjonalne

Kategoria firm zatrudniających powyżej 500 osób
1. Cisco Poland2. Sii Polska – Technologie informatyczne
3. Akamai Technologies Poland – Technologie informatyczne
4. Objectivity – Technologie informatyczne
5. Ochnik S.A. – Handel detaliczny
6. 3M Service Center EMEA – Usługi profesjonalne
7. EY Polska – Usługi profesjonalne
8. GE Medical Systems Polska Sp. z o.o. – Ochrona zdrowia
9. McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o. – Usługi profesjonalne
10. Link4 TU S.A. – Usługi finansowe i ubezpieczenia
11. DOZ S.A. – Ochrona zdrowia

Podczas Gali konkursu Great Place to WorkŽ zadebiutował także nowy ranking: „Najlepsze Miejsca Pracy dla Milenialsów”. Z grona laureatów głównego rankingu tym tytułem wyróżnionych zostało 10 firm. To pracodawcy szczególnie doceniani przez osoby urodzone po 1980 roku, uchodzące za znacznie bardziej wymagające niż poprzednie pokolenia pracowników. Laureaci reprezentują zróżnicowane branże, a liderem tego zestawienia jest firma Chatham Financial Europe Ltd., należąca do sektora finansowego. Nie zmienia to faktu, że najliczniejsze w rankingu są firmy technologiczne (co druga wśród nich). W tej branży od lat trwa walka o talenty. A młodych utalentowanych pracowników łatwiej przyciągnąć i zatrzymać w firmie, która oprócz godnej płacy ma do zaoferowania przyjazną atmosferę i zdrowe relacje, sprzyjające zaangażowaniu i innowacyjności.

Najlepsze Miejsca Pracy dla Milenialsów
1. Chatham Financial Europe Ltd. Sp. z o.o. Oddział w Polsce – Usługi finansowe i ubezpieczenia
2. Cisco Poland – Technologie informatyczne
3. SIX Global Services – Usługi profesjonalne
4. Sii Polska – Technologie informatyczne
5. Ochnik S.A.– Handel detaliczny
6. Schibsted Tech Polska – Technologie informatyczne
7. Akamai Technologies Poland – Technologie informatyczne
8. Ramirent S.A. – Usługi – budownictwo
9. Objectivity – Technologie informatyczne
10. GE Medical Systems Polska Sp. z o.o. – Ochrona zdrowia

Wzorem roku poprzedniego podczas Gali przyznano dodatkowe wyróżnienia. Kolejnych 16 laureatów konkursu Great Place to WorkŽ otrzymało tytuł Rzecznika Standardu Etyki. To tytuł przyznawany przez Partnera Strategicznego Gali Great Place to WorkŽ – Global Compact Network Poland, organizacjom, które chcą budować trwałą przewagę konkurencyjną w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność. Wraz z 22 laureatami konkursu już wyróżnionymi tym tytułem w zeszłym roku tegoroczni Rzecznicy Standardu Etyki dołączyli do grona firm spełniających Standardy Programu Etycznego, dokumentu opracowanego w 2015 r. przez Global Compact Network Poland na wytycznych ONZ.
„Konkurs Great Place to WorkŽ nie jest konkursem łatwym – mówi Marzena Winczo-Gasik, szef zespołu Culture AuditŠ w Great Place to WorkŽ w Polsce. „Metodologia jest w pełni obiektywna i stanowi światowy standard, a kwestią najważniejszą niezmiennie jest to, czy firmie udaje się z sukcesem zbudować u siebie kulturę opartą na zaufaniu. To niełatwa sztuka. I przy tym wszystkim, a może dzięki temu, wyróżnione organizacje wciąż zaskakują nas świeżym spojrzeniem na swoich ludzi, biznes i rynek.”
Więcej informacji: Joanna Kowalczuk, BE_Communications, Head of Strategy Development, tel. 603 981 872, e-mail: j.kowalczuk@becomms.pl

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33278887