ATEST Ochrona Pracy

24 lipca 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2023-09-06 20:30

Dobrze zachować dystans, czyli o bezpieczeństwie maszyn na konferencji ATESTU ⚙️


Jeden z warsztatów na listopadowej konferencji ATESTU będzie poświęcony bezpieczeństwu maszyn – podstawom prawnym i najnowszym rozwiązaniom w tym zakresie.
⚙️🔧
Do środków zwiększających bezpieczeństwo osób obsługujących maszyny (operatorów, służb utrzymania ruchu) należą urządzenia ochronne. Są to urządzenia umieszczane na maszynach, które zatrzymują maszynę czy ruch niebezpieczny, gdy zostaną aktywowane. Do takich środków możemy zaliczyć między innymi kurtyny i bariery świetlne, osłony ruchome nadzorowane wyłącznikami czy urządzenia oburęcznego sterowania. W którym miejscu powinny być umieszczone takie środki? Odpowiedź jest prosta. W takim, by po zadziałaniu tego środka osoba nie zdążyła dotrzeć do strefy niebezpiecznej maszyny. Czyli np. gdy operator sięga poprzez kurtynę świetlną w strefę pracy maszyny, to przecięcie kurtyny inicjuje zatrzymanie maszyny, natomiast dłonie operatora nie mogą dotrzeć do strefy niebezpiecznej (np. zgniotu) zanim maszyna się zatrzyma. Aby odpowiednio zdystansować środek ochronny, musimy mieć dwa parametry: prędkość wnikania elementów ciała operatora do strefy niebezpiecznej oraz czas potrzebny do zatrzymania maszyny, od momentu wygenerowania sygnału zatrzymania przez środek ochronny. Prędkość wnikania jest określona przez normy. Drugi parametr, czyli czas zatrzymania, trzeba indywidualnie zmierzyć dla danej maszyny, dla danej strefy i każdego napędu w strefie, w której może znaleźć się cały człowiek lub któraś jego część. Do takiego pomiaru wykorzystuje się urządzenia pomiaru czasu zatrzymania – dobiegometry.
⚙️🔧⏱
Tym niezwykle istotnym kwestiom będą poświęcone warsztaty „Dobrze zachować dystans, czyli pomiary dobiegów maszyn pod kontrolą”. Podczas warsztatów zatytułowanych eksperci z firmy ELOKON Polska przedstawią aktualne rozwiązania i wymagania prawne dotyczące pomiaru dobiegów maszyn oraz zaprezentują pierwszy na rynku dobiegometr z bezkontaktową metodą pomiaru (na fot.).
W trakcie prezentacji uczestnicy poznają między innymi:
- wymagania prawne dotyczące konieczności i okresowości pomiarów czasu zatrzymywania niebezpiecznych elementów maszyn (tzw. „dobiegów”);
- wymagania dotyczące pomiarów wg normy PN-EN ISO 13855;
- metody ustalania odległości minimalnych dla urządzeń ochronnych wg normy PN-EN ISO 13855.
To doskonała okazja dla użytkowników i producentów maszyn oraz służby utrzymania ruchu, służby bhp do poznania najnowszych rozwiązań!
⚙️🔧⏱🔩
Zarejestruj się na konferencję i warsztaty: https://www.atest.com.pl/konferencja
⚙️🔧⏱🔩🖱

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 60422478