ATEST Ochrona Pracy

17 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2023-12-22 11:56

Wszystkiego najlepszego na święta i nowy rok 🎄


Grudniowy numer ATESTU dotarł już do Was. Będzie czas na spokojną lekturę pod choinką. Życzymy wszystkim, aby nie była zakłócona przez gwałtowne zjawiska pogodowe i jakiekolwiek inne przeszkody. 🎄

Myśląc o nowym roku, myślimy już o styczniowym wydaniu. A w nim m.in. następujące tematy:
🥳
Niewłaściwe wykorzystanie wózka widłowego przyczyną nieszczęścia
Pracodawca używał wózka podnośnikowego do prac ziemnych, chociaż instrukcja obsługi nie przewidywała takiego wykorzystania tego sprzętu. Mając stosowne uprawnienia sam kierował wózkiem, korzystając z pomocy pracownika przy wyrównywaniu i utwardzaniu miejsca postojowego dla ciężarówki. Jako dodatkowy osprzęt zainstalował szuflę, w której przewoził ziemię. Wózek podczas jazdy z ładunkiem przewrócił się, ciężko raniąc znajdującego się w pobliżu pomocnika, powodując u niego ciężkie obrażenia m.in. głowy.
🥳
Badania kandydatów na sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych i komorników sądowych
Niektóre grupy zawodowe, w tym związane z wymiarem sprawiedliwości, podlegają szczególnym regulacjom prawnym w zakresie badań medycyny pracy. Dotyczy to również kandydatów na sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych i komorników sądowych. Osoby te podlegają obowiązkowo, poza badaniami lekarskimi, także badaniom psychologicznym. Badania przeprowadzane są w specjalnym trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Szczegółowo opisze je autorka w artykule w styczniowym wydaniu ATESTU.
🥳
Przedmioty niebezpieczne – w tym wybuchowe – w złomie metali
Rozporządzenie w sprawie bhp przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali, nakłada na adresatów tego przepisu szereg obowiązków związanych z kontrolą złomu. Czytając sam tytuł rozporządzenia można dojść do wniosku, że nie dotyczy on większości przedsiębiorców i zakładów produkcyjnych, a jedynie wąską gałąź przemysłu związaną m.in. z przetwarzaniem złomu. Oraz w szczególności, że nie dotyczy ono pracowników służby bhp. Otóż, nic bardziej błędnego – pisze autorka.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58341836