ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Interesuje ich tylko zaświadczenie

Do wyrażenia opinii skłoniły mnie artykuły poświęcone tzw. teczkowcom. Jestem specjalistą bhp prowadzącym własną działalność gospodarczą. Moja opinia jest następująca:

Wszyscy nalatują na teczkowców. Spójrzcie na problem z drugiej strony. Ilu pracodawców jest takich, którzy chcą dostać tylko zaświadczenia bez prowadzenia szkolenia? Odpowiadam - mnóstwo! Ja też należę do tzw. teczkowców, ale nie z własnego wyboru. Nie lubię wystawiać zaświadczeń bez przeprowadzania szkolenia, ale niestety czasami się to zdarza. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jak ja tego nie zrobię, zrobi to ktoś inny, a ja nie zarobię na chleb.

To pracodawcy często wymuszają takie praktyki. Tłumaczę, że ważne, by pracownik wiedział co i jak się zmieniło... Mimo to zdarza się, że szkolenie się nie odbywa. Szczególnie tam, gdzie pracownicy są doświadczeni i na stanowiskach o stosunkowo niewielkich zagrożeniach. Czasami udaje mi się namówić pracodawcę chociaż na godzinne szkolenie - to mało, ale zawsze coś. Więc niech Szanowna Redakcja także zauważy drugą stronę medalu.

Nawiązując do listu p. Krzysztofa M. Choćby z nr 4/2004 uważam, że ma rację. Jesteśmy jedynym środowiskiem, które najeżdża na samych siebie, choć niewątpliwie słusznie. Ale nie biczujmy się nawzajem.

Krzysztof P.

Dodaj swój komentarz


MU: Pan Krzysztuf jest trochę uczciwy i się stara być(2004-09-23)

realista: Proszę o opinie bhp-owcow na temat takiego rozwiązania szkoleń(2004-09-23)

kfal: czyli Inspekcja Pracy nie kontroluje już zakładów tylko szkolenia.(2004-09-24)

realista: do Kfal - proszę zapoznać się z celem powołania(2004-09-24)

H.K.: Wniosek jest tylko jeden. Należy zakazać szkoleń podstawowych(2004-09-30)

Praktyk: Drogi Autorze! Przewijająca się na łamach ATESTU już od(2004-10-02)

Andrzej: Serdecznie witam uczestników forum.Póżno co prawda weszłem w temat szkoleń. Ale proszę o odpowiedż w takiej kwestii.Szkolenie wstępne ogólne powinno być 3 godz,stanowiskowe jedną dniówke roboczą czyli 8 godzin. Jeden insp. PIP uważa że jest dobrze, drugi zlicza godziny razem i twierdzi zę są nadgodziny jeżeli oba szkolenia są w jednym dniu,po zmniejszeniu godzin PIP przyczepia się że mało godzin jest przeznaczone na szkolenia.. A szkolenia się przeprowadza w dniu zawarcia umowy lub w dniu rozpoczęcia pracy przez nowego pracownika.Jak to jest? Proszę o dyskusje. (2004-10-24)

Andrzej: Dwa dni temu prosiłem o odpowiedż w kwestii szkolń wstepnych i stanowiskowych, niestety nikt mi nie odpowiedział czyżby temat byłby za zbyt wielki i przerastał możliwości wybitnych inspektorów. Ja jestem krótko w branży proszę o wypowiedzi Andrzej (2004-10-27)

realista: praktykuje dwa warianty: 1- szkolenie ogólne 3 godz. w pierwszym dniu pracy, szkolenie stanowiskowe drugi dzień pracy; 2- szkolenie ogólne 3 godz. w pierwszym dniu pracy, szkolenie stanowiskowe w 1 i 2 dniu pracy. Niezgodnie z wymogami i również pedagogicznie jest łączenie w jednym dniu obu szkoleń. Szkolenie stanowiskowe na niektórych "trudnych " stanowiskach może trwać kilka dni. 3 i 8 godz. to tylko minimum. (2004-10-27)

janek: to absurdalne i karygodne aby tak zwani teczkowcy chodzili bezprawnie i szkolili powinno sie w zakładach pracy i to spoczywac powinno na barkach pracodawcy i odpowiedniej komórki kontrolnej sprawdzanie uprawnien bhpowskich a zasłanianie sie ochrona danych osobowych jest conajmiej nie na miejscu w tej tak waznej sprawie . (2004-11-02)

realista: Chodzi mi o : "absurdalne i karygodne aby tak zwani teczkowcy chodzili bezprawnie i szkolili " - dlaczego bezprawnie "teczkowiec posiada: wpis do ewidencji, przygotowanie pedagogiczne, wykształcenie kierunkowe w przedmiocie nauczania i do pomocy załóżmy strażaka i pielęgniarkę. Nie ma tylko "ośrodka z tablicą. Proszę uważnie przeczytać Ustawę o swobodzie dziłalności gospodarczej. Bronię teczkowców którzy prowadzą solidnie swoją działalność jestem natomiast przeciwny "straganiarzom " którzy tylko sprzedają zaświadczenia. (2004-11-02)

Andrzej: Uważam, że szkolenia podstawowe czy okresowe bhp powinny byc prowadzone przez wyspecjalizowane firmy, szczególnie w zakładach, gdzie jest zatrudnona duża liczba osób. Zdarzają się jednak wypadki, że w firmach zatrudniających kilka osób, pracodawca nie jest w stanie zapewnić obecności pracowników na szkoleniu, z uwagi np. na ciągłe wyjazdy pracowników (kierowcy). Wtedy uważam, że lepiej jak takie szkolenie zrobi uprawniona osoba u pracodawcy, nawet w niedzielę, kameralnie i pracownicy dowiedzą się o najważniejszych sprawach bhp. Lepsze jest to niż brak jakichkolwiek szkoleń, a zaświadczenia wystawi uprawniona firma za odpowiednie pieniądze. Tak jest niestety w wielu firmach. Uważam również, że podczas szkolenia podstawowego bhp powinno się kłaść nacisk na zasady bezpiecznej pracy, a nie wkuwać w głowy pracowników wymagań pomieszczeń pracy, ponieważ te muszą być spełnione, przecież sprawdzają to odpowiednie organy podczas odbioru obiektu. Bez spełnienia tych wymagań pracodawca nie ma prawa zatrudnic pracowników. (2005-03-23)

W.Gudalewicz: Wacław Gudalewicz - jakie rozporządzenie takie i szkolenie. (2005-08-28)

Bogdan: Masz racje, poza tym niektóre ośrodki szkoleniowe - te "nieteczkowe" też nieraz odwalają chałę wiec nie ma co mówić ze tylko one dobrze szkolą; mam laptop, projektor, DVD, włożyłem trochę pracy w przygotowanie prezentacji ( można tez kupić gotowe) i mogę mierzyć się prawie z każdym takim ośrodkiem - a cenowo jeszcze bardziej.Poza tym niektórzy zadufani i nadęci szkoleniowcy - wpadajacy w rutynę nie chcą przyjąć do wiadomości że są też inni dobrze radzący sobie z tym tematem ludzie ( też behapowcy) (2007-08-23)

wena: Tak sobie czytam i jestem zdruzgotana.Nie rozumiem jak można sprzedawać zaświadczenia!!!!!Gdzie się podziała uczciwość i odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzkie.Zenujące jest tłumaczenie:"jeśli nie ja to ktoś inny tak zrobi". Niektórzy Polacy przyzwyczaili się (przejęli to z PRL), do brania pieniędzy za nic!! Na zasadzie - czy się leży, czy się siedzi... Gdyby wszyscy postępowali uczciwie- zwiększyłaby się wiedza i świadomość pracowników o bhp i zmalałaby ilość wypadków. Szkoda, że wśród behapowców są takie lekkomyślne postacie - życzę mądrości!!!!!! (2008-04-24)

niewiedząca: Prosze o podanie mi gdzie moge znaleźć materiały nt. szkolenia stanowiskowego, tzn. jak długo ma trwać , kto ma to przeprowadzić i czy w godzinach pracy, czy trzeba tej osobie zapłacić za przeszkolenie pracownika. dziękuję (2008-05-28)

Bubuś: DO WENA: Trochę późno ale się wypowiem Życzysz mądrości. Ale zastanów się co ma zrobić taki gość jak pracodawca w małych firmach mówi że o żadnym szkoleniu nie ma być mowy albo mówi że szybko pół godzinki bo dużo roboty. No i w żaden sposób nie przegadasz takiemu ... (nie będę się wyrażał). Zresztą sami pracownicy też nie są zainteresowani tymi szkoleniami. A nawet jak już na nim są to i tak niewiele sobie z tego robią. Niestety. Widzę to często w różnych firmach (2010-07-20)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58504525