ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Opieka nad dzieckiem

Pan Adam pocztą elektroniczną przesłał pytanie dotyczące udzielenia 2 dni opieki nad dzieckiem. Konkretnie chodzi mi o informację z jakim wyprzedzeniem należy powiadomić pracodawcę o potrzebie wykorzystania dnia opieki? Przecież chorób i innych zdarzeń wymagających zajęcia się małym dzieckiem nie można przewidzieć dużo wczesniej. Czy pracodawca może odmówić udzielenia dnia opieki zgłoszonego piśemnie ponad dwa tygodnie wcześniej?

Oczywistym zamiarem ustawodawcy redagującego przepisy Działu Ósmego Kodeksu pracy - "Uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem" było zapewnienie wzmożonej, w porównaniu z pozostałymi pracownikami, ochrony kobiety w okresie ciąży oraz nadanie innym osobom (ojciec, opiekun) określonych uprawnień ułatwiających późniejszy proces wychowawczy dziecka.

Obok urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługują osobom sprawującym nad dzieckiem opiekę uprawnienia do przerw w pracy w ciągu dnia roboczego bądź okresowych zwolnień od pracy.

Jedno z takich zwolnień - związane z wychowaniem dziecka do lat 14 w wymiarze 2 dni w ciągu roku przewiduje art. 188 Kodeksu pracy.

W swoim liście Czytelnik pyta o termin, w jakim należy zawiadomić pracodawcę o zamiarze skorzystania z tego uprawnienia i czy pracodawca może odmówić udzielenia dnia opieki.

Problem należy rozpatrywać mając cały czas na uwadze wspomnianą we wstępie wzmożoną ochronę pracowników związaną z rodzicielstwem. Artykuł 188 kp mówi, że uprawnionej osobie przysługują dni wolne na sprawowanie opieki, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nie jest napisane, że taki zamiar należy zgłosić 1, 2 dni, czy też 1 tydzień wcześniej, gdyż często konieczności skorzystania z uprawnienia nie można z góry przewidzieć.

W art. 281. pkt 5 kp jest natomiast napisane, że "Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem podlega karze grzywny".

Pracodawca odmawiając zgody na udzielenie opieki popełnia tym samym umyślne wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone sankcją przewidzianą w przepisie.

Dodatkowo w zależności od negatywnych skutków, jakie mogą zaistnieć w wyniku bezprawnego postępowania pracodawcy, jego zachowanie może być ocenione jako "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika", uprawniające pracownika do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (art. 55. § 1 kp) z wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami.

D.P.

Dodaj swój komentarz


Angelika: A czy jeżeli małżonka przebywa na urlopie macierzyńskim/wychowawczym lub nie pracuje i jest na utrzymaniu męża, małżonek ma prawo do wykorzystanie 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14? (2002-03-15)

Sylwia: Sylwia : Czy do dwóch dni wolnych opieki nad dzieckiem (art 188 kp) sa uprawnieni rodzice będący rodzina zastępczą ? (2003-08-25)

Monika: Co to znaczy do 14 roku życia ? Ile to lat ? (2005-01-04)

g: do Moniki ; to znacy tyle co Ignacy " zobacz w KP (2005-01-05)

irena: Moja córka kończy 12 stycznia 2005 14 lat. Pracodawca poinformował mnie, że muszę 2 dni dodatkowego urlopu na sprawowanie opieki wybrać do 12.01. inaczej te dni przepadną. Czy postępuje prawidłowo ? (2005-01-07)

Maria Barbara Dutkiewicz: Mam pytanie: Czy jeśli przez okres 3 lat nie korzystałam z prawa do dni wolnych nad opieki nad dzieckiem, czy mogę przysługujące 2 dni w roku, (mając zaległe, czyli nie korzystając z tych dni ) z okresu 4 lat, prosić o 8 dni dni opieki nad dzieckiem? (2007-02-27)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58518516