ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Składki na ubezpieczenie społeczne

Pani D.Z. pyta: Czy mogę wystąpić z roszczeniem do bylego pracodawcy o niewywiązanie się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne? Umowa o pracę została rozwiązana w 2002 r., ale w czasie kiedy obowiązywała, pracodawca nie opłacał za niektóre miesiące składek. Czy mogę wystąpić z roszczeniem o zapłatę tych składek, gdzie skierować wniosek i od czego zacząć? O tym, że pracodawca nie opłacał składek dowiedziałam się dopiero w tym roku po otrzymaniu informacji z ZUS. Bardzo proszę o wyjaśnienie.

Zgodnie z przepisami, odpowiedzialnym za płacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników jest pracodawca. Do kontroli i egzekwowania tego obowiązku jest zobowiązany ZUS na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zmianami) i przepisami wykonawczymi do tej ustawy.

Powinna się Pani zwrócić z wnioskiem do ZUS o uzupełnienie Pani składek, zaświadczając swój okres zatrudnienia (umowa o pracę, świadectwo pracy i inne dokumenty stwierdzające wysokość zarobków).

W związku z nagannym postępowaniem pracodawcy nie powinny dla Pani następować ujemne skutki. Często bywa tak, że pracodawca, mając trudności finansowe, zgłasza często na krótkie okresy zawieszenie działalności albo deklaruje, że pracownik w jakimś okresie korzysta z urlopu bezpłatnego. Proszę sprawdzić w ZUS, co deklarował pracodawca. Jeśli Pani przez cały okres pracy otrzymywała wynagrodzenie, to znaczy, że Pani pracodawca powinien wszystkie składki spłacić.

K.N.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58501114