Logo ATEST Logo ATEST
15 czerwca 2025 r.

Miesięcznik ATEST

Redakcja
Prenumerata
Newsletter ATESTU
Wydarzenia
Konferencja BiOZ-MED

ATEST 5/2025

Okładka numeru

Spis treści
 
Dostęp do wersji cyfrowej
 
Zobacz także:
Numery archiwalne
<<<4/2025   

Informacje

Angielski dla behapowców
Kto jest kim
Wirtualne muzeum bhp
Wypadki przy pracy
Więcej...
Logo Sigma-NOT

Artykuły komentowane najczęściej

Lista komentowanych artykułów jest uporządkowana malejąco według liczby ostatnio dodanych komentarzy.
Zobacz również: lista najczęściej czytanych artykułów.


1. ATEST 04/2022: Zainwestujmy w nasz słuch
Ubytki słuchu są często określane jako "niewidzialna niepełnosprawność", nie tylko z powodu braku widocznych objawów, ale także dlatego, że często są ignorowane przez decydentów, ale także przez osoby narażone na nadmierny hałas, a nawet przez osoby z ubytkami słuchu. Wydaje się, że głównym powodem tego stanu rzeczy jest brak edukacji w tym zakresie, a także niezrozumienie istoty i skutków uszkodzeń słychu. Utrata słuchu, bez względu na jej przyczynę, dotyka ludzi w każdym wieku, ale także ich rodziny oraz gospodarkę.

2. ATEST 08/2022: Stare problemy, nowe wyzwania
Rzeczy pozornie oczywiste wciąż sprawiają wiele problemów i wymagają ciągłej uwagi. Dlatego zagadnienia dotyczące oceny ryzyka, bezpieczeństwa przy obsłudze maszyn, środków ochrony indywidualnej, które znalazły się wśród tematów ostatniej konferencji ATESTU, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Być może wszystkim nam od czasu do czasu umyka, że są to dziedziny, które nie stoją w miejscu, wręcz przeciwnie - rozwijają się bardzo szybko, stąd ciągła potrzeba omawiania tradycyjnych behapowskich tematów.

3. ATEST 05/2022: I jak instrukcja bhp
Instrukcja bhp to dokument z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, który określa najważniejsze aspekty wykonywanej pracy mające istotny wpływ na bezpieczeństwo pracownika - trudno nie zgodzić się z tym lakonicznym hasłem w Wikipedii. Na wstępie przypomnijmy, że obowiązek wydawania szczegółowych instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy określa artykuł 2374 § 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca jest zobowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowiskach pracy.

4. ATEST 04/2003: Produkcja zapałek
W kolejnym odcinku cyklu "Praca ludzka" Robert Kozela omawia technologię produkcji zapałek i towarzyszące jej zagrożenia.

5. ATEST 07/2001: Nowa wersja czasu pracy (I)
Pierwsza część tekstu Tadeusza Nycza o tym, jak liczyć czas pracy po nowelizacji Kodeksu pracy (ustawa z 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy).

6. ATEST 06/2001: Prostytucja - trudny zawód
Tekst Beaty Zaduminskiej z cyklu Nietypowe zawody - próba analizy socjologicznej, opis warunków pracy i zagrożeń w pracy prostytutki.

7. ATEST 02/2007: Infradźwięki szkodzą, ale i leczą
Rozmowa Roberta Kozeli z dr. Zbigniewem Damijanem z Laboratorium Akustyki Strukturalnej i Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej

8. ATEST 08/2024: Czy ten sam ochronnik słuchu zawsze ma takie samo tłumienie akustyczne?
Myśląc o hałasie i przekroczeniu wartości dopuszczalnych, zawsze powinniśmy myśleć o ograniczeniu go u źródła lub za pomocą środków technicznych, jednak czasami jest tak, że jedynym sensowym rozwiązaniem jest zastosowanie ochronników słuchu. Wybierając ochronniki słuchu musimy je dobrać do poziomu hałasu na stanowisku pracy, czyli przeprowadzić standardowy proces doboru. Jego celem jest wybranie takich ochronników, które zapewnią bezpieczny poziom dźwięku docierającego do uszu użytkownika.

9. ATEST 07/2011: Potrzebni społecznicy
Na kilka miesięcy przed walnym zebraniem Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP głos w sprawie wyboru nowych władz, a także dalszej działalności stowarzyszenia zabiera Elżbieta Bożejewicz, prezes olsztyńskiego oddziału OSPSBHP.

10. ATEST 04/2022: Wirus w ocenie ryzyka
Listy do redakcji

11. ATEST 08/2021: Z historii OSPSBHP (cz. 1)
Rozpoczynamy publikację historii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, spisanej przez Henryka Karczowskiego, wieloletniego działacza tej organizacji. Autor zastrzega, że opracowanie historii OSPSBHP wymaga dotarcia do materiałów źródłowych, bezstronności i dokładności, można bowiem pominąć wiele faktów, starań ludzi zacnych, którzy przyczynili się do utworzenia i działalności organizacji. Dlatego zwraca się do czytelników ATESTU z prośbą o nadsyłanie swoich relacji, zdjęć, kopii dokumentów. Jeśli pojawią się dodatkowe materiały, historia będzie uzupełniania.

12. ATEST 08/2003: Przeglądy obiektów szkolnych przed nowym rokiem szkolnym
Z opracowania Bronisława Biesia powinien skorzystać dyrektor każdej placówki edukacyjnej.

13. ATEST 02/2003: Okienka w pracy nauczyciela
Listy do redakcji

14. ATEST 08/2016: Samochód służbowy - badania lekarskie - polemika
Listy do redakcji

©ATEST-Ochrona Pracy 2025